Všichni mluví o Blízkém východě, ale na Ukrajinu se zapomíná. Do EU přitom míří tisíce ukrajinských uprchlíků

Varšava – V Evropské unii v současné době žije asi 800 tisíc přistěhovalců z Ukrajiny. Dříve podle Marty Jaroszewiczové, migrační koordinátorky Centra východních studií, mířili hlavně do České republiky nebo do Itálie. Aktuálně je ale jejich nejoblíbenější destinací Polsko.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ukrajinský lid vítá prezidenta Porošenka

Centrum východních studií nedávno zveřejnilo zprávu, které se zabývá migrací Ukrajinců způsobenou válkou na východní Ukrajině a ekonomickou nestabilitou země. „Teď všichni mluví o válce na Blízkém východě a uprchlické krizi, ale ne o věcech souvisejících s vnitřně vysídlenými lidmi na Ukrajině a o válce na Donbasu," připomíná odbornice na migraci.

„V EU legálně na konci roku 2014 pobývalo asi 800 tisíc Ukrajinců. Ale nevíme, kolik z těchto lidí přišlo kvůli válce v Donbasu a kolik kvůli ekonomickým důvodům. Do Polska podle mého odhodu přišlo 300 až 400 tisíc Ukrajinců. Polsko je dnes hlavní cílovou zemí EU pro občany Ukrajiny. Dříve to byla Česká republika a Itálie, dnes je to Polsko," vysvětlovala odbornice na migraci Jaroszewiczová.

Při dlouhodobější migraci, že jsou podle ní dobře zaměnitelní do společnosti, protože mají podobný jazyk a kulturu, i přesto by země měla věnovat větší pozornost integračním programům. „Pokud se tady Ukrajinci rozhodnou zůstat, neměli by se zavírat ve svých domovech nebo kostelích, neměli by zůstávat jen ve své komunitě. Měli by chodit do polských knihoven, polských divadel, měli by posílat děti do polských škol," připomíná Jaroszewiczová pro server uatoday.tv.

Všechny země EU jsou teď podle ní spíše uzavřené a nechtějí přijímat tolik migrantů jako dříve. „To muže v určitém bodě znamenat, že Ukrajinci budou dáváni do stejného koše s ostatními migranty," varuje odbornice na migraci.

Polská společnost je podle ní hodně homogenizovaná. Země proto nemá zkušenosti s takovým kontaktem s cizinci. To je pak důvod, proč je pro Poláky obtížné si na novou situaci zvyknout. „Zdá se, že se tok uprchlíků jen tak nezastaví. Pokud to tak bude pokračovat, mlže to být v EU velký problém v tom smyslu, že se unie zavře před uprchlíky," varuje Jaroszewiczová s tím, že to by nebylo dobré ani pro Evropu, ani pro Blízký východ. A do problémů to pak může dostat i Ukrajinu.

Témata: Ukrajina | Polsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa před výbuchem? Stačí škrtnout zápalkou, varuje analytik

19.01.2019 00:01 Smrt Pawła Adamowicze, oblíbeného liberálního starosty Gdaňsku, vyslala šokovou vlnu po Polsku a…

EU se po čtyřech hodinách neshodla na podobě směrnice o digitálním…

18.01.2019 21:13 Ani čtyři hodiny jednání dnes zástupcům členských zemí Evropské unie nestačily k tomu, aby dokázali…

AfD zuří. Podle rozvědky vychvaluje Heydricha

18.01.2019 20:22 Politici protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) dnes vyjádřili pobouření z toho, že do médií…

Německo prosí Brity: Neodcházejte z EU, po druhé světové jste na nás…

18.01.2019 19:26 K setrvání v Evropské unii vyzvali dnes v otevřeném dopise Británii vrcholní němečtí politici a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama