Cameron hodlá zvýšit hlas i požadavky: Můžeme vystoupit z Evropské unie

Londýn - Britský premiér David Cameron hodlá varovat představitele Evropské Unie, že pokud nebudou splněny navrhované reformy týkající se EU, může to mít zásadní vliv na další setrvání Velké Británie v tomto svazku.

Cameron hodlá zvýšit nátlak na EU
doporučujeme

Oficiální požadavky britského premiéra budou uvedeny v dopise, který bude odeslán předsedovi EU Donaldu Tuskovi. Cameron v něm žádá o zahájení jednání s nejvyššími představiteli ještě předtím, než bude na konci roku 2017 uspořádáno ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska referendum, týkající se setrvání země v Evropské unii.

Cameron hodlá EU žádat, aby ustoupila v následujících bodech: omezení zaměstnaneckých výhod migrantů v zemích EU po dobu čtyř let, zlepšení ochrany pro nečlenské státy eurozóny, aby je členské země nemohly přehlasovat, rovněž pak zvýšení pravomoci parlamentů blokovat právní předpisy EU. Cameron také hodlá pronést projev, v němž chce ostře kritizovat EU, že status quo není pro Velkou Británii příznivé, aby v jejích řadách zůstala. Tím chce naznačit, že by v referendu mohlo padnout rozhodnutí, že Velká Británie se bude ubírat vlastní cestou.

"Těm, kdo věří, že bychom v EU mohli zůstat za každou cenu, je třeba vysvětlit, proč by Velká Británie akceptuje status quo. Musí jim být jasné, že to představuje skutečné problémy," říká Cameron. "Pokud se nám nepodaří dosáhnout takové dohody, a pokud Britové docela neohluchnou, což se doufám nestane, budeme muset znovu přemýšlet, zda má pro nás Evropská unie význam. Jak jsem řekl - nerozhoduji o tom sám."

Cameron je přesvědčen, že požadovaných reforem dosáhne: "Jsem si téměř jist, že dosáhneme dohody, která bude výhodná pro Británii i naše evropské partnery. Pokud se EU zreformuje, bude možné v ní Velkou Británii udržet, to jsem ostatně řekl při své kampani už před třemi lety. Bude to jednoznačně v našem národním zájmu. Existují určitá hospodářská rizika, pokud dovolíme, aby v současné situaci země eurozóny potenciálně utrácely naše peníze nebo aby evropské předpisy limitovaly naše obchodní možnosti a vytváření pracovních míst. Jsou tu i rizika, která by mohla narušit naší suverenitu stále těsnější unií nebo přehlížením neudržitelné míry migrace do naší země."

Rozhodnutí o nastolení patové situace ohledně reforem údajně vyšlo od Cameronových poradců. Ti navrhli, aby možnost "odchodu" z EU zůstala ležet na stole jako záruka produktivního jednání. Cameron hodlá využít modelu skotského referenda, při němž byl lidem slíben balíček reforem, pokud se rozhodnou svým hlasováním podpořit setrvání ve Spojeném království. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

06.07.2020 20:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy