Zlegalizuje EU migraci z Afriky? Osmadvacítka prý má další "šílený" plán

Londýn – Evropská unie bude možná nabízet peníze a víza africkým zemím výměnou za to, že přijmou zpátky nelegální migranty, kteří došli až do Evropy. Podle odpůrců jde ale o šílenství, které umožní zlegalizovat teď nelegální migraci.

Uprchlíci
doporučujeme

Evropští ministři vymysleli podle deníku The Telegraph dramatický plán, jak vyřešit migrační krizi. Nabídnou africkým zemím celou řadu bonusů výměnou za to, že budou nelegální migranti posíláni zpátky do Afriky. EU zřejmě bude poskytovat peněžní prostředky a vízové nabídky ve snaze přesvědčit země, aby přijaly zpět alespoň část z asi 800 tisíc lidí, kteří v letošním roce překonali Středozemní moře a dostali se do Evropy.

Na oplátku by pak země mohly získat nejen finance, ale i další výhody. Dohoda mluví o tom, že se dveře EU otevřou tisícům afrických studentů medicíny nebo třeba podnikatelům.

Deník The Telegraph píše, že měl možnost se do daného dokumentu podívat. Říká se v něm prý, že africká elita by mohla získat jazykovou průpravu, víza i pracovní nabídky tak, aby byli vzdělaní jedinci nalákáni do Evropy. V evropských školách by tak brzy mohli působit lékaři nebo učitelé třeba z Keni.

Součástí nabídky je také vytvoření „svěřeneckého fondu" ve výši 1,3 miliardy liber, který bude určen pro země jako Etiopie, Súdán, Uganda nebo Keňa. Finance by měly být vynaloženy na „základní příčiny nelegální migrace". Plán navrhuje „podporovat legální cesty migrace a mobilitu mezi africkými zeměmi". Jeho součástí je také doporučení pomáhající Afričanům najít práci v Evropě prostřednictvím pracovních agentur.

Psali jsme:  

Tento plán se dostal na veřejnost těsně před schůzkou britského premiéra Davida Camerona a předsedy Evropské rady Donalda Tuska, na které se má mluvit o setrvání Velké Británie v EU. Kritici návrhu volají, že tento systém je „šílenství", a varují, že by návrh mohl přinutit Brity, aby hlasovali pro vystoupení Británie z EU.

Lídr britské strany UKIP Nigel Farage na Twitteru nápad komentoval slovy: „Způsob, jakým se EU snaží zastavit masovou nelegální migraci z Afriky, je, že ji udělá legální. To je naprosté šílenství."

Témata: uprchlíci | EU | afrika
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Muž s lukem a šípy odzbrojil policisty v německém městě, místní nemají…

12.07.2020 15:54 Muž ozbrojený mimo jiné lukem a šípy dnes ve městě Oppenau na jihozápadě Německa hrozil policistům,…

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

12.07.2020 14:58 Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé…

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

12.07.2020 13:00 Nedělní finále polských prezidentských voleb rozhodne o dalším směřování politiky našich severních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy