Zlegalizuje EU migraci z Afriky? Osmadvacítka prý má další "šílený" plán

Londýn – Evropská unie bude možná nabízet peníze a víza africkým zemím výměnou za to, že přijmou zpátky nelegální migranty, kteří došli až do Evropy. Podle odpůrců jde ale o šílenství, které umožní zlegalizovat teď nelegální migraci.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Uprchlíci
doporučujeme

Evropští ministři vymysleli podle deníku The Telegraph dramatický plán, jak vyřešit migrační krizi. Nabídnou africkým zemím celou řadu bonusů výměnou za to, že budou nelegální migranti posíláni zpátky do Afriky. EU zřejmě bude poskytovat peněžní prostředky a vízové nabídky ve snaze přesvědčit země, aby přijaly zpět alespoň část z asi 800 tisíc lidí, kteří v letošním roce překonali Středozemní moře a dostali se do Evropy.

Na oplátku by pak země mohly získat nejen finance, ale i další výhody. Dohoda mluví o tom, že se dveře EU otevřou tisícům afrických studentů medicíny nebo třeba podnikatelům.

Deník The Telegraph píše, že měl možnost se do daného dokumentu podívat. Říká se v něm prý, že africká elita by mohla získat jazykovou průpravu, víza i pracovní nabídky tak, aby byli vzdělaní jedinci nalákáni do Evropy. V evropských školách by tak brzy mohli působit lékaři nebo učitelé třeba z Keni.

Součástí nabídky je také vytvoření „svěřeneckého fondu" ve výši 1,3 miliardy liber, který bude určen pro země jako Etiopie, Súdán, Uganda nebo Keňa. Finance by měly být vynaloženy na „základní příčiny nelegální migrace". Plán navrhuje „podporovat legální cesty migrace a mobilitu mezi africkými zeměmi". Jeho součástí je také doporučení pomáhající Afričanům najít práci v Evropě prostřednictvím pracovních agentur.

Psali jsme:  

Tento plán se dostal na veřejnost těsně před schůzkou britského premiéra Davida Camerona a předsedy Evropské rady Donalda Tuska, na které se má mluvit o setrvání Velké Británie v EU. Kritici návrhu volají, že tento systém je „šílenství", a varují, že by návrh mohl přinutit Brity, aby hlasovali pro vystoupení Británie z EU.

Lídr britské strany UKIP Nigel Farage na Twitteru nápad komentoval slovy: „Způsob, jakým se EU snaží zastavit masovou nelegální migraci z Afriky, je, že ji udělá legální. To je naprosté šílenství."

Témata: uprchlíci | EU | afrika
Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za úterý 342 případů nákazy a 29 mrtvých

03.06.2020 09:04 V Německu přibylo za úterý 342 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Italové mohou po třech měsících cestovat po celé zemi

03.06.2020 08:11 Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli…

Pro EU nastává zlomový moment, míní ekonom

03.06.2020 00:01 NÁZOR – Je současná situace pro EU zlomový moment na cestě k něčemu, co připomíná stát, nebo jde o…

Polsko uvažuje o zavření tří dolů v příštích měsících

02.06.2020 22:07 Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy