Energetická bezpečnost je pro V4 důležitější než migrace

Praha - Energetická bezpečnost, ilegální migrace a nestabilita zemí sousedících s EU budou v příštích pěti letech dominovat zahraniční politice států visegrádské čtyřky (V4).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie, Brandenburská brána, Německo
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) mezi státními úředníky, politiky či experty na zahraniční politiku v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Většina respondentů též souhlasila s tím, že by jejich země měla poslat do boje s Islámským státem (IS) armádu.

Energetickou bezpečnost označilo v anketě jako důležitou pro zahraniční politiku v příštích pěti letech 86 procent respondentů a ilegální migraci 72 procent dotazovaných. "Energetická bezpečnost souvisí s nestabilitou Ukrajiny a nevyzpytatelností Ruska," komentoval jeden z výsledků průzkumu předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

"V čem se ČR výrazně liší od ostatních zemí V4 jsou lidská práva, která jako prioritu zahraniční politiky v příštích pěti letech vybralo 27 procent oslovených," uvedl ředitel nevládní neziskové organizace AMO Vít Dostál. Nejnižší byl podle něj tento ukazatel v Maďarsku, a to deset procent.

Na otázku, co by měla země účastníka průzkumu podniknout v boji proti IS, se 80 procent dotázaných vyslovilo pro vyslání humanitární pomoci. Pro přijetí uprchlíků se v průměru V4 vyslovilo 50 procent dotazovaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama