Energetická bezpečnost je pro V4 důležitější než migrace

Praha - Energetická bezpečnost, ilegální migrace a nestabilita zemí sousedících s EU budou v příštích pěti letech dominovat zahraniční politice států visegrádské čtyřky (V4).

Evropská Unie, Brandenburská brána, Německo
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) mezi státními úředníky, politiky či experty na zahraniční politiku v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Většina respondentů též souhlasila s tím, že by jejich země měla poslat do boje s Islámským státem (IS) armádu.

Energetickou bezpečnost označilo v anketě jako důležitou pro zahraniční politiku v příštích pěti letech 86 procent respondentů a ilegální migraci 72 procent dotazovaných. "Energetická bezpečnost souvisí s nestabilitou Ukrajiny a nevyzpytatelností Ruska," komentoval jeden z výsledků průzkumu předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

"V čem se ČR výrazně liší od ostatních zemí V4 jsou lidská práva, která jako prioritu zahraniční politiky v příštích pěti letech vybralo 27 procent oslovených," uvedl ředitel nevládní neziskové organizace AMO Vít Dostál. Nejnižší byl podle něj tento ukazatel v Maďarsku, a to deset procent.

Na otázku, co by měla země účastníka průzkumu podniknout v boji proti IS, se 80 procent dotázaných vyslovilo pro vyslání humanitární pomoci. Pro přijetí uprchlíků se v průměru V4 vyslovilo 50 procent dotazovaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Papež František se poprvé objevil na veřejnosti s rouškou

20.10.2020 20:22 Papež František dnes poprvé vystoupil na veřejnosti s nasazenou rouškou. Stalo se tak při setkání s…

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama