Alarmující výzkum: Jeden z pěti britských muslimů sympatizuje s džihádisty

Londýn – Britský deník The Sun provedl anketu mezi britskými muslimy. Výsledky průzkumu jsou podle deníku jako „drsný budíček“. Každý pátý prý sympatizuje s těmi, kteří utekli z Velké Británie, aby bojovali v řadách Islámského státu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Islámský stát

Jeden z pěti britských muslimů podle deníku The Sun cítí sympatie k džihádistům, kteří odešli ze země na východ, aby bojovali za Islámský stát. Mezi mladými muslimy ve věku 18 až 34 let je to dokonce každý čtvrtý. 5 procent s džihádisty sympatizuje „hodně", 14 procent částečně, 71 procent s nimi nesympatizuje a 10 procent uvedlo, že neví.

Výzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek 1003 lidí. Podle prominentních muslimů je to jakýsi budíček. Podle londýnského politika Labouristické strany Sadiqa Khana je jasné, že „Británie musí vytáhnout hlavu z písku a přikročit k boji proti radikalismu a extremismu na domácí půdě".

Podle 38 procent dotazovaných by muslimové neměli být nuceni odsoudit teroristické činy prováděné Islámským státem, opak si myslí 51 procent. Omar Elhamdoon z britské Muslimské asociace k tomu dodal: „Když musíme odsoudit tyto činy, možná to nepřímá říká, že bychom za ně měli převzít zodpovědnost. A to je problém, protože s námi to nemá co dělat. Oni islám nereprezentují".

Dodal také, že ti, kteří sympatizují s muslimy, kteří se přidali k IS, mají „pokřivený pohled" na dění v Sýrii. Muslimská asociace dodala, že jakákoliv míra podpory je znepokojující.

Jak dodává The Sun, v Británii žije podle čísel z roku 2011 2,7 milionu muslimů. Pokud by tedy výsledky ankety odrážely skutečnost, znamenalo by to, že asi 500 tisíc z nich nějakým způsobem podporuje džihádisty.

Asi  17 procent z nich uvedlo, že náboženství je pro ně důležitější, než být Britem, pro 76 procent jsou tyto dvě věci na stejné úrovni. 38 procent se pak obviňuje Západ z toho, že způsobil útoky Islámského státu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama