Rakouským slovem roku je "kultura vítání". Lidé vybrali také paslovo a pavýrok

Vídeň - Rakušané v internetové anketě vybírali slovo roku, patvar roku a pavýrok roku. Hlasování se zúčastnilo 34 tisíc lidí a z výsledků je patrné, že společnost zajímá především uprchlická krize.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Rakouským slovem roku se stala "kultura vítání" (Willkommenskultur). Podle komise složené z lingvistů i novinářů tento výraz "postoje a činy, které napomáhají tváří v tvář utrpení válečných uprchlíků těmto lidem vést znovu život v bezpečí a ve svobodě".

Na druhém místě se v hlasování o rakouské slovo roku umístil výraz "inteligenční uprchlík" (Intelligenzflüchtling). Tím jsou označováni lidé, kteří v internetových diskuzích zveřejňují nenávistné komentáře namířené proti uprchlíkům.

Paslovem roku se stalo spojení "zvláštní stavební opatření" (besondere bauliche Maßnahmen), kterým ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová popsala chystaný plot na hranici se Slovinskem. Na druhém místě v žebříčku patvarů se umístilo slovo "lživý tisk" (Lügenpresse), kterým podle komise krajně pravicová scéna nezřídka častuje oficiální média.

Pavýrokem roku se stalo "Nejsem rasista, ale...", kterým podle odborné poroty řada lidí uvozuje svá veskrze rasistická vyjádření.

Loading...
Témata: Rakousko | uprchlíci | jazyky
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti…

14.12.2019 21:28 Aktualizováno V Římě se dnes sešly desetitisíce příznivců občanského hnutí Sardinky, které vzniklo teprve před…

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama