Rakouským slovem roku je "kultura vítání". Lidé vybrali také paslovo a pavýrok

Vídeň - Rakušané v internetové anketě vybírali slovo roku, patvar roku a pavýrok roku. Hlasování se zúčastnilo 34 tisíc lidí a z výsledků je patrné, že společnost zajímá především uprchlická krize.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rakouským slovem roku se stala "kultura vítání" (Willkommenskultur). Podle komise složené z lingvistů i novinářů tento výraz "postoje a činy, které napomáhají tváří v tvář utrpení válečných uprchlíků těmto lidem vést znovu život v bezpečí a ve svobodě".

Na druhém místě se v hlasování o rakouské slovo roku umístil výraz "inteligenční uprchlík" (Intelligenzflüchtling). Tím jsou označováni lidé, kteří v internetových diskuzích zveřejňují nenávistné komentáře namířené proti uprchlíkům.

Paslovem roku se stalo spojení "zvláštní stavební opatření" (besondere bauliche Maßnahmen), kterým ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová popsala chystaný plot na hranici se Slovinskem. Na druhém místě v žebříčku patvarů se umístilo slovo "lživý tisk" (Lügenpresse), kterým podle komise krajně pravicová scéna nezřídka častuje oficiální média.

Pavýrokem roku se stalo "Nejsem rasista, ale...", kterým podle odborné poroty řada lidí uvozuje svá veskrze rasistická vyjádření.

Témata: Rakousko | uprchlíci | jazyky
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu a Rakousku přibývá nakažených, Dolní Rakousy zpřísňují restrikce

25.09.2020 13:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva lidé těžce zraněni, podezřelý…

25.09.2020 13:34 Při útoku nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži byli zraněni dva lidé…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama