Česko a Slovensko odmítají uprchlíky. Skutečná čísla vás dostanou do kolen

Praha/Bratislava - Způsoby, jakými Česká a Slovenská republika bojují proti přijímání uprchlíků ze zemí Blízkého východu, jsou různé. Zatímco Češi hrdě vyráží do ulic a pořádají jednu demonstraci za druhou, Slovensko se rozhodlo podat žalobu proti kvótám z dílny Evropské unie. V Česku ale stále převažují žádosti o azyl od Ukrajinců, zatímco Slovensko jich dostává naprosté minimum.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Přijímání uprchlíků do Evropy
doporučujeme

Už několik měsíců se Česká republika stává dějištěm demonstrací proti přijímání migrantů, které zaplavují kromě Prahy i řadu menších měst. Řada lidí na nich vyčítá vládě nedostatečnou průraznost a slabý odpor proti migrantům, kteří ze zemí třetího světa míří za lepším životem do Evropy.

Podobná situace panuje i na Slovensku, kde se nejprve hovořilo po přijímání pouze křesťanských uprchlíků, následně se ale tamní vláda pod vedením premiéra Roberta Fica rozhodla u Soudního dvora EU podat žalobu proti přerozdělování uprchlíků v členských zemích Evropskí unie na základě kvót, které v září schválili ministři vnitra evropské osmadvacítky. 

Obě krajiny tak mají jedno společné. Uprchlíky na svém území nechtějí, minimálně ne povinnou formou. Stejný výsledek z opačné strany ale ukazují i čísla z Eurostatu, která potvrzují, že ani migrantům se do obou zemí příliš nechce. Za třetí čtvrtletí roku 2015 si totiž v Česku a na Slovensku podalo žádost o azyl pouhých 275 uprchlíků, z toho převážná většina připadá na Českou republiku.

V porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku je patrné, že v řadě zemí Evropy počet podaných žádostí o azyl stoupá. V Německu vzrostly z 80 tisíc na 108 tisíc, Velká Británie jich ve stejném období evidovala 7 tisíc a během následujících tří měsíců téměř 12 tisíc, a celá evropská osmadvacítka obdržela ve druhém čtvrtletí 213 tisíc žádostí o azyl, v tom třetím už 413 tisíc.

Situace u nás a na Slovensku je ale úplně jiná. Zatímco v Čechách požádalo ve druhém kvartálu o azyl 275 uprchlíků, ve třetím čtvrtletí už jich bylo o 15 méně, tedy 260. Podstatně jiná čísla připadají na Slovensko, kde ve druhém čtvrtletí žádalo azyl 25 uprchlíků, v tom třetím pouze 15. Uprchlíci se tak do České ani Slovenské republiky příliš nehrnou.

O poznání zajímavější jsou čísla mapující demografická rozdělení žadatelů. Ve třetím čtvrtletí tvoří necelou polovinu žádostí o azyl do Česka lidé z Ukrajiny, kterých je konkrétně 120. Uprchlíků ze Sýrie, kteří žádají o azyl, je u nás 20, a 15 uprchlíků pochází z Kuby.

Na Slovensku čítají dvě třetiny žadatelů, tedy 10, uprchlíci z Afghánistánu. Zbylých pět připadá na Ukrajince. Není přitom bez zajímavosti, že Slovensko v minulých letech přijímalo i tisíce migrantů ročně, jak vyplývá z údajů slovenského migračního úřadu. Například v roce 2004, kdy se země stala členem Evropské unie, požádalo o azyl na Slovensku přes 11 tisíc lidí. Loni tamní úřady obdržely 331 žádostí.

Loading...
Témata: uprchlíci | češi | Slovensko
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čech na Slovensku využil nabídky ubytování. Byl napaden a zbit

23.07.2019 08:39 22letý Čech chtěl využít slovenské pohostinnosti. Namísto toho byl zbit a okraden, uvádí slovenský…

Skandál v Německu: Chlípný policista osahával ženy, soud ho poslal za mříže

23.07.2019 07:13 Soud v bavorském Ansbachu poslal v pondělí na dva roky a osm měsíců do vězení policistu (57), který…

Uprchlíci se valí balkánskou trasou, Slovinsko proti nim nasadilo armádu

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ostrahu slovinské hranice s Chorvatskem ode dneška posílilo 35 vojáků. Mají zabránit rostoucímu…

Přijmout 20 tisíc uprchlíků dokáže každé město. Z Německa přichází…

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Starosta německého Rostocku Roland Methling tvrdí, že jeho město chce dobrovolně přijmout uprchlíky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama