Česko a Slovensko odmítají uprchlíky. Skutečná čísla vás dostanou do kolen

Praha/Bratislava - Způsoby, jakými Česká a Slovenská republika bojují proti přijímání uprchlíků ze zemí Blízkého východu, jsou různé. Zatímco Češi hrdě vyráží do ulic a pořádají jednu demonstraci za druhou, Slovensko se rozhodlo podat žalobu proti kvótám z dílny Evropské unie. V Česku ale stále převažují žádosti o azyl od Ukrajinců, zatímco Slovensko jich dostává naprosté minimum.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Přijímání uprchlíků do Evropy

Už několik měsíců se Česká republika stává dějištěm demonstrací proti přijímání migrantů, které zaplavují kromě Prahy i řadu menších měst. Řada lidí na nich vyčítá vládě nedostatečnou průraznost a slabý odpor proti migrantům, kteří ze zemí třetího světa míří za lepším životem do Evropy.

Podobná situace panuje i na Slovensku, kde se nejprve hovořilo po přijímání pouze křesťanských uprchlíků, následně se ale tamní vláda pod vedením premiéra Roberta Fica rozhodla u Soudního dvora EU podat žalobu proti přerozdělování uprchlíků v členských zemích Evropskí unie na základě kvót, které v září schválili ministři vnitra evropské osmadvacítky. 

Obě krajiny tak mají jedno společné. Uprchlíky na svém území nechtějí, minimálně ne povinnou formou. Stejný výsledek z opačné strany ale ukazují i čísla z Eurostatu, která potvrzují, že ani migrantům se do obou zemí příliš nechce. Za třetí čtvrtletí roku 2015 si totiž v Česku a na Slovensku podalo žádost o azyl pouhých 275 uprchlíků, z toho převážná většina připadá na Českou republiku.

V porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku je patrné, že v řadě zemí Evropy počet podaných žádostí o azyl stoupá. V Německu vzrostly z 80 tisíc na 108 tisíc, Velká Británie jich ve stejném období evidovala 7 tisíc a během následujících tří měsíců téměř 12 tisíc, a celá evropská osmadvacítka obdržela ve druhém čtvrtletí 213 tisíc žádostí o azyl, v tom třetím už 413 tisíc.

Situace u nás a na Slovensku je ale úplně jiná. Zatímco v Čechách požádalo ve druhém kvartálu o azyl 275 uprchlíků, ve třetím čtvrtletí už jich bylo o 15 méně, tedy 260. Podstatně jiná čísla připadají na Slovensko, kde ve druhém čtvrtletí žádalo azyl 25 uprchlíků, v tom třetím pouze 15. Uprchlíci se tak do České ani Slovenské republiky příliš nehrnou.

O poznání zajímavější jsou čísla mapující demografická rozdělení žadatelů. Ve třetím čtvrtletí tvoří necelou polovinu žádostí o azyl do Česka lidé z Ukrajiny, kterých je konkrétně 120. Uprchlíků ze Sýrie, kteří žádají o azyl, je u nás 20, a 15 uprchlíků pochází z Kuby.

Na Slovensku čítají dvě třetiny žadatelů, tedy 10, uprchlíci z Afghánistánu. Zbylých pět připadá na Ukrajince. Není přitom bez zajímavosti, že Slovensko v minulých letech přijímalo i tisíce migrantů ročně, jak vyplývá z údajů slovenského migračního úřadu. Například v roce 2004, kdy se země stala členem Evropské unie, požádalo o azyl na Slovensku přes 11 tisíc lidí. Loni tamní úřady obdržely 331 žádostí.

Témata: uprchlíci | češi | Slovensko
Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama