Ostatky tuleňů napomáhají v polárních oblastech růstu vegetace, zjistili čeští vědci

Brno – Vědci z Masarykovy univerzity už 11 let provozují na Rossově ostrově nedaleko Antarktidy Mendelovu polární stanici. V mezinárodním vědeckém časopise Antarctic Science teď zveřejnili výzkum, který se týká užitku ostatků uhynulých tuleňů.

Přidejte svůj názor

Rostlinní fyziologové prof. Miloš Barták a Dr. Peter Váczi při práci v terénu na břehu jezera zahloubeného v ledovcové moréně. 2014. Foto: Kateřina Tomanová.

Ostatky tuleňů jsou v polárních oblastech důležité v místech, ze kterých už ustoupil ledovec, pro vznik života v podobě bakterií, řas, mechů a lišejníků. Tato takzvaná kolonizace tuleních mumií přitom nemá jednoznačná pravidla. Leúpší podmínky byly zaznamenány v případě, kdy byly ostatky umístěny ve vlhkém prostředí.

„Ukázalo se, že kolonizace mumií nemá jednoznačná pravidla a nejvíc záleží na jejich poloze. Pokud se vyskytují na suchých místech, je doba rozpadu pomalá, naopak, kde je vyšší vlhkost, jsou rozpad mumií a jejich kolonizace rychlejší," řekl ČTK botanik a účastník několika antarktických výprav Miloš Barták.

Odborníci nalezli v okolí Mendelovy stanice asi 500 tuleních ostatků. Mnohé z nich byly ve vnitrozemské části ostrova. Z ostatků zajistili v minulosti vzorky, které zkoumali v laboratořích. Ukázalo se, že jde o tuleně uhynulé za posledních sto let.

Tuleni zřejmě připlavali brzy, ale záhy za nimi zamrzlo moře a přes led se nemohli dostat na vodní plochu. Proto se vydali na desetikilometrovou cestu přes ostrov. Na druhé straně se chtěli dostat k vodě. Část tuleňů při tom uhynula. Některé kostry našli vědci až osm kilometrů od místa, kde vyplavali na břeh. Vědci dodávají, že některá zvířata zřejmě cestu zvládla.

Tento výzkum se v budoucnu zaměří na to, zda v půdě v okolí tuleních mumií přetrvává vyšší množství živin. Vědci zkoumají v Antarktidě také změnu klimatu, stav ozonové vrstvy, systém odledňování krajiny a antarktické oázy, což jsou oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká život v podobě řas a mechů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama