Vědci očekávané výsledky pařížského summitu označují za přelomové, přidávají ale jasné varování

Paříž – Zástupci 196 zemí by dnes měli na závěr pařížského klimatického summitu podepsat návrh závěrečné dohody. Vědci zabývající se ochranou klimatu předpokládané výsledky oceňují jako přelomové, pokud budou opravdu přijaty.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klimatický summit v Paříži

Vědci finální návrh, který počítá s tím, že se podaří udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně Celsia, hodnotí pozitivně. Dodávají ale, že jednotlivé státy musí ekologické úsilí k dosažení udržitelného prostředí a ke zvrácení radikálních změn podnebí ještě vystupňovat.

„Největším přínosem tohoto procesu je to, že více než 180 zemí předložilo národní klimatické cíle. I tak je to ale historická dohoda, která vysílá jasný signál politikům, podnikatelům a investorům, aby začali s přechodem na nízkouhlíkovou a klimaticky udržitelnou společnost," uvedl Steffen Kallbekken, který je ředitelem osloského střediska pro výzkum klimatu a prostředí CICERO.

Odhady podle něj ale ukazují, že současné závazky povedou ke zvýšení teploty o 2,7 až 3,7 stupně Celsia. „K omezení klimatických změn je nutné úsilí vystupňovat," dodal.

„Dosažení rovnováhy mezi zdroji a poklesem skleníkových plynů ve druhé polovině tohoto století bude vyžadovat snížení emisí oxidu uhličitého k nule. Zdá se, že si to vlády uvědomují," řekl Myles Allen z Oxfordské univerzity. Aby byla opravdová šance zůstat pod dvěma stupňi, musí prý svět tak jako tak cílit na 1,5 stupně.

Pokud dohoda bude přijata, dojde snížení skleníkových plynů k čisté nule. „Je to v souladu s vědeckými důkazy, které jsme předložili k tomu, co musí být učiněno, aby se snížilo riziko klimatických hrozeb, jako jsou extrémní počasí a stoupání mořské hladiny," řekl John Schellnhuber, který stojí v čele postupimského Institu pro výzkum dopadů klimatu. Dodal, ževlády v Paříži dnes mohou psát historii, aby si budoucí generace po staletí připomínaly pařížský summit.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama