Islámský stát plánuje masivní útok v Evropě, varuje radikál

Berlín - Německo se má stát cílem masivního útoku radikálů z hnutí Islámský stát. Uvedl to deník Der Spiegel s odkazem na bývalého člena organizace Harryho S., který byl v červenci zatčen na letišti v Brémách a nyní vyšetřován policií a tajnými službami.

Bojovník Islámského státu
doporučujeme

Německý radikál byl svědkem brutality a poprav Islámského státu po dobu tří měsíců, poté od organizace uprchl, protože podle svých slov nemohl vydržet brutalitu islamistů. 20. července byl zatčen na letišti v Brémách a od té doby je držen ve vazbě a vyšetřován policisty a německou rozvědkou.

Extremista byl také spatřen v propagandistickém videu, které islamisté zveřejnili krátce poté, co v květnu dobyli Palmýru. Na záběrech se objevil zamaskován s vlakou islámského státu a německy vyzval přivržence z celého světa, aby vraždili nevěřící. "Stačí vzít nůž a vyrazit do ulic vraždit všechny bezvěrce, na které narazíte," uvedl tehdy radikál Harry S.

Sedmadvacetiletý islamista byl členem organizace pouze několik měsíců, deník ale s odkazem na jeho výpověď tvrdí, že se ho radikálové snažili přimět, aby inicioval útoky proti civilistům v Německu a aby "přivedl džihád do vlasti". Podobně se prý snažili zlákat i další členy hnutí.  "Chtějí, aby se v Německu stalo něco velkého, všude ve stejnou dobu," uvedl islamista. Zpravodajci se obávají, že by mohl mít pravdu a že Islámský stát opravdu něco chystá.

Podle místní rozvědky se k radikálům z Islámského státu připojilo až 700 Němců. Harry S., který byl úřady obviněn ze členství v teroristické skupině a hrozí mu až trest odnětí svobody, je první Němec, který se vrátil do vlasti a může tamním vyšetřovatelům přinést očité svědectví z nitra organizace.

Radikál byl podle svých slov vycvičen v Sýrii ve výcvikovém táboře spolu s padesáti dalšími extremisty. Vyšetřovatelům tak mohl poskytnout přímý popis celého výcviku, který údajně zahrnoval dlouhé pochody na slunci a permanentní starost o zbraň typu Kalashnikov, která se měla stát jeho "třetí rukou" a se kterou měl údajně i spát.

Po skončení tréninku byl zařazen do speciální jednotky jako sebevražedný útočník v zastavěných oblastech. Do boje nikdy nenastoupil, ví ale údajně o spoustě mladých mužů včetně několika Němců, kteří v bojích zahynuli. "Mně se naštěstí podařilo dostat pryč," cituje deník radikála.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení…

25.02.2021 18:48 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Podvodníci chtěli prodat evropským vládám 900 milionů vakcín

25.02.2021 16:15 Několik členských států EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900…

Sasko začalo očkovat proti koronaviru i učitele základních škol

25.02.2021 15:30 Sasko od dnešního dne rozšířilo očkování proti nemoci covid-19 na další skupinu, mimo jiné i…

Maďarsko hlásí třetí vlnu, prodlouží částečnou karanténu do poloviny března

25.02.2021 14:08 Maďarská vláda prodlouží současná karanténní opatření do 15. března. V příštích dvou týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama