Politická krize v Chorvatsku zažehnána, země má nový parlament

Záhřeb - V Chorvatsku dnes poprvé zasedl nový parlament. Ustavující zasedání umožnila koaliční dohoda mezi konzervativci a proreformní stranou Most.

Přidejte svůj názor

Chorvatská vlajka

Listopadové volby v Chorvatsku vyhrála Vlastenecká koalice, která v parlamentu získala 59 křesel. Druhá s minimálním odstupem skončila s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem doposud vládnoucích sociálních demokratů (SDP).

Jazýčkem na vahách se tak s 19 mandáty stalo uskupení Most, které usilovalo o vytvoření vlády velké koalice v čele s premiérem-nestraníkem, jež by se pustila do reforem povzbuzujících investice a omezujících státní dluh.

Koalice vznikala velmi komplikovaně a hrozily dokonce předčasné volby, nakonec ale vítězní konzervativci dojednali vytvoření vlády vedené technokratem Tihomirem Oreškovičem. Díky tomu byl dnes během první schůze parlamentu bez problémů zvolen jeho předseda - zástupce donedávna opozičního Chorvatského demokratického společenství (HDZ) Željko Reiner.

Těsně před Vánoci chorvatský povolební pat vyřešila na poslední chvíli dohoda opoziční Vlastenecké koalice vedené stranou HDZ a Mostu. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kytarovičová pak pověřila sestavením nové vlády Oreškoviče.

Témata: Chorvatsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Francie srazí Británii na kolena. Odklad brexitu vetuje

20.03.2019 18:45 Aktualizováno Pokud britská premiérka Theresa Mayová neposkytne "dostatečné záruky" věrohodnosti svého plánu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama