V Belgii byli zatčeni dva teroristé, chystali atentáty ve jménu Islámského státu

Brusel - Belgická policie zatkla dva lidi podezřelé z plánování teroristického útoku. Měl proběhnout v Bruselu na Nový rok, během oslav. Při razii našli policisté v jejich bytě vojenské uniformy a propagandistický materiál Islámského státu.

Přidejte svůj názor

Belgická policie

Policie zatkla v neděli a v pondělí dva lidi v různých částech země, oba ale podezírá z plánování teroristických útoků v Bruselu během novoročních oslav. Chtěli podle vyšetřovatelů útočit na symbolické i policejní cíle, informovala BBC.

"Vyšetřování odhalilo hrozbu vážných útoků, jejichž terčem mělo být několik symbolických míst v Bruselu a které měly být spáchány v době volna na konci roku," řekl podle zahraničních agentur úřad federálního prokurátora.

"Symbolickými terči by mohli být policejní služby a vojáci pobývající v Bruselu," řekl AFP mluvčí vládního krizového centra OCAM, které vyhodnocuje teroristické hrozby v Belgii. V pondělí nechal OCAM u těchto bezpečnostních složek v metropoli zvýšit pohotovost.

Zdroj blízký vyšetřování řekl agentuře AP, že jedním z cílů útoku mohlo být známé historické náměstí v centru města Grande Place. "Je zde mnoho lidí, stejně jako hlídkující vojáci a policisté. Poblíž je i policejní stanice," řekl zdroj.

Psali jsme:  

Během domovních prohlídek v Bruselu a okolí a ve vlámském Lutychu bylo zadrženo šest lidí, čtyři z nich ale policie propustila. V bytech islamistů našli policisté vojenské uniformy, propagandistické materiály a počítače. Žádné zbraně ani výbušniny nenalezli, budou po nich dále pátrat.

Vyšetřovatelé zároveň tvrdí, že zásah nijak nesouvisel s listopadovými útoky v Paříži, během nichž zemřelo 130 lidí. Od pařížského teroru zůstávají v Belgii zvýšená bezpečnostní opatření. Dva z útočících islamistů totiž žili v Bruselu.

O vánočních svátcích rakouské tajné služby varovaly, že teroristé plánují před Novým rokem útoky na různé evropské metropole. V Česku údajně nebezpečí nehrozí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama