Rozkol v Cameronově vládě: Ministři se hádají kvůli brexitu. Přehled názorů

Londýn - Vláda britského premiéra Davida Camerona je rozpolcena v otázce odchodu Spojeného království z Evropské unie. List The Guardian přináší přehled názorů jednotlivých ministrů. Sám šéf kabinetu se včera vyslovil proti brexitu. Referendum se bude konat 23. června.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Britský premiér David Cameron

Ministryně vnitra Theresa Mayová: Původně byla považovaná za stoupenkyni odchodu, po Cameronově návratu z Bruselu ale oznámila, že podpoří setrvání země v EU. Dohoda přináší "významné reformy, které skoncují se zneužíváním svobodného pohybu" osob a "posilují možnost deportovat nebezpečné cizince".

Mninistr zahraničí Philip Hammond: Stoupenci odchodu ho považují za přeběhlíka, v minulosti se řadil k euroskeptikům a říkal, že bude hlasovat pro vystoupení z EU, protože daný stav je "nepřijatelný".

Ministr financí George Osborne: Cameron vyjednal Británii "speciální status" v EU a brexit (britský odchod z unie) by byl "skokem do tmy".

Ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová: "Premiér dosáhl dobré dohody pro udržení Británie v reformované unii. Nadešel čas, aby se miliony Britů vyslovily v referendu."

Ministryně školství Nicky Morganová: Neumí si představit hlasovat pro vystoupení Británie z unie, chce vést pozitivní kampaň za setrvání.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt: Chtěl hlasovat pro vystoupení, pokud nebude dojednaná dobrá dohoda. "Premiérova dohoda znamená nezávislost a ochranu libry. Když zůstaneme, posílí to britský hlas pro svobodu, demokracii a lidská práva. Podporuji reformu unie," sdělil.

Ministr dopravy Patrick McLoughlin: Vyzývá vládu i média, aby se soustředily na pozitivní aspekty setrvání v EU a nevyzdvihovaly ty negativní.

Ministryně životního prostředí Liz Trussová: "Podporuji setrvání, protože věřím, že je to v ekonomickém zájmu Británie a že nám to umožní zaměřit se na domácí ekonomické a sociální reformy."

Ministr pro místní vlády Greg Clark: "Podporuji setrvání. Znamená to lepší budoucnost při zachování svobodného obchodu s Evropu a zároveň uchování kontrol na hranicích a udržení měny."

Psali jsme:  

Ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb: Velšský obchod podle něj těží ze členství Británie v EU. "Nebude těsnější unie. To je velký argument pro setrvání."

Ministr pro záležitosti Skotska David Mundell: "Pro Skotsko je členství Británie v unii výhodné."

Státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová: Euroskeptiky považuje za lidi posedlé nezdravou tendencí podřídit "život, jídlo, pití i spánek" kampani za vystoupení z unie.

Ministr obrany Michael Fallon: Loni řekl, že k euroskeptikům patří celá vláda. Je ale věrným Cameronovým spolupracovníkem a čeká se, že ho podpoří.

Ministr obchodu Sajid Javid: V minulosti řekl, že pokud Británie odejde z EU, neuroní slzu. Zachová ale zřejmě loajalitu Osborneovi, je si také vědom rizik souvisejících se špatným stavem globální ekonomiky.

Generální prokurátor Jeremy Wright: Podle BBC velmi rozpolcený, po sobotní schůzi vlády ohlásil odchod do tábora brexitu, nyní se ale vrátil variantě k setrvání.

Odchod Británie z EU chtějí prosazovat:

Londýnský starosta Boris Johnson: Konzervativní politik, který má velký vliv na veřejné mínění, svůj postoj oznámil až dnes v podvečer. Řekl, že má obavy, že se unie může vymknout demokratické kontrole a že ohrožuje suverenitu Británie. "Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," prohlásil s tím, že chce nicméně ocenit Cameronovu práci při vyjednávání nových podmínek.

Ministr spravedlnosti Michael Gove: Přítel Camerona i Osbornea, ale vyzdvihuje slabost dohody. Cameron už potvrdil, že Gove bude před referendem v opačném táboře.

Zdroj: YouTube

Vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling: Dlouhodobě euroskeptik, vystoupení z EU se podle něj není třeba obávat. "Nevěřím, že při setrvání v EU budeme schopni správně hájit své národní zájmy."

Ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith: Zanícený euroskeptik. "Setrvání v EU vydá Británii napospas teroristickým útokům, jako byl ten v Paříži."

Ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová: Dlouhodobá odpůrkyně členství v EU, nenechá si ujít šanci podpořit brexit.

Státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová: Britové si podle ní přejí méně Evropy a více Británie. I když premiér referendum prohraje, neměl by podle ní odstoupit. "Poskytl nám možnost vybrat si, a to je úžasná věc. Tvrdě vyjednával, vážím si ho, ale je to závažné téma a já se s ním názorově rozcházím."

Ministr kultury John Whittingdale: Dlouhodobý euroskeptik, v sobotu se sešel se stoupenci brexitu.

Úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová: Bude hlasovat pro vystoupení z EU. "Toto rozhodnutí jsem neudělala rychle ani snadno, protože jsem mnoho let prosazovala reformu uvnitř Evropy."

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sorosova nadace přešla do útoku. Zákony proti uprchlíkům dává k soudům

24.09.2018 22:15 Aktualizováno Budapešť - Nadace Open Society Foundations (OSF) amerického finančníka maďarského původu George…

Brusel žene Polsko k soudu EU. Z Varšavy přicházejí nevybíravé reakce

24.09.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Varšava - Evropská komise (EK) žaluje Polsko u unijního soudu kvůli přijetí zákona o polském…

Italská vláda dál bojuje proti migrantům? Přijala přísný dekret o migraci…

24.09.2018 22:14 Aktualizováno Řím - Italská vláda dnes schválila přísný dekret, který slučuje předchozí zákonná opatření o…

Zachránci uprchlíků jsou v šoku: Loď Aquarius 2 nesmí vyplout z přístavu

24.09.2018 22:12 Aktualizováno Řím - Neziskové organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée uvedly, že jsou šokovány tím,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama