EU před kolapsem? Profesor upozornil na závažné souvislosti

Londýn - Anglický nacionalismus je na vzestupu, konstatoval ve svém komentáři pro server Foreign Policy Robert Tombs. Profesor z Univerzity v Cambridgi se zamýšlí nad příčinami britského euroskepticismu či nad historickými rozdíly mezi Británií a kontinentální Evropou. Pokud by Británie přivodila pád Evropské unie, o nic překvapivého by se nejednalo.

Vlajka Velké Británie

V úvodu komentáře profesor konstatuje, že pokud se většina anglických voličů v nadcházejícím referendu vysloví pro brexit, evropský projekt "stále těsnější unie" ztratí svou dynamiku. Evropská unie se bude potácet ve snahách ustát uprchlickou krizi a řadu dalších problémů. Její budoucnost se stane nejistou.

Jádro britského euroskepticismu se podle autora nachází v Anglii. Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) je především anglickou stranou a touha po rozvolnění vztahů s EU charakterizuje také řadu anglických konzervativců. Oproti tomu, pro Skotsko, Wales i Severní Irsko je typický spíše proevropský postoj. Nebylo tomu tak vždy; když Británie do Evropského společenství v roce 1973 vstupovala, situace vypadala obráceně, a zatímco nejvíce proevropským regionem byla bohatá a konzervativní Anglie, pro skotské a velšské nacionalisty byl charakteristický rezervovanější postoj k Evropě.

V sedmdesátých letech levicoví politici a chudší voliči z méně prosperujících oblastí nahlíželi na Evropské společenství jako na kapitalistický projekt sestavený tak, aby sloužil zájmům velkých firem a politických elit. V osmdesátých letech to byla konzervativní Thatcherová, která podporovala plán jednotného evropského trhu. To se nicméně spolu s postupným přesouváním pravomocí do Bruselu začalo obracet; britští neoliberálové nyní nazírají na předpisy EU jako na nebezpečné překážky obchodních úspěchů, zatímco někdejší zarytí odpůrci – například ve Skotsku – považují zákony EU za ochranu před dravým globálním kapitalismem.

Ekonomické vysvětlení vzestupu anglického euroskepticismu nicméně není podle autora ani zdaleka dostačující. Při hledání příčin anglického odporu k EU je třeba se obrátit do nedávné historie. V posledních letech přispěly k obnovení anglického nacionalismu dva faktory. Prvním faktorem je růst skotského a velšského nacionalismu, který se politici snažili usměrňovat prostřednictvím různých výhod. To zapříčinilo, že si Angličané začali stěžovat, že jejich daně dotují skotskou sociální péči apod.

"Druhým faktorem se staly ambice evropských idealistů, kteří začali usilovat o to, aby se konečným zdrojem svrchovanosti stala "Evropa" a nikoliv národní stát. Zpočátku se zdálo, že se jedná pouze o rétoriku. Rétorika v kombinaci se zákony nicméně dala velkému počtu občanů EU možnost v Británii žít, pracovat i čerpat sociální dávky."  V Anglii se následně rozšířilo přesvědčení, že anglický parlament, vláda a voliči již nemají kontrolu nad svým vlastním územím.

Právě tyto dvě rostoucí anglické křivdy podle autora dovedly Davida Camerona v čele Konzervativní strany k vítězství ve všeobecných volbách. Jedním z hlavních témat jeho kampaně bylo znovu projednání podmínek britského členství v EU.

Británie přitom není ani zdaleka jedinou zemí, kterou v současnosti zmítá vlna nedůvěry vůči EU. Rostoucí euroskepticismus pohání vzestup populismu po celé Evropě a mnohdy v extrémnější formě než v Anglii. Zatím však pouze ve Velké Británii existuje reálná možnost, že EU v dohledné době skutečně opustí.

"Proč Anglie tento odvážný krok zvažuje, zatímco ostatní velké a asertivní národy, jako například Francouzi, nikoliv?" ptá se profesor. Částečně je to podle něj proto, že myšlenka sjednocené Evropy pasuje mnohem lépe k zemím jako je Francie, Německo či Itálie, jež jsou ze své přirozené podstaty kontinentální.

Psali jsme:  

Autor upozorňuje na to, že například Francouzi mají tendence považovat celý projekt evropské integrace za jejich vlastní produkt. Historicky se přitom odkazují nejenom na Jeana Monneta a Roberta Schumana, ale i na Napoleona. 

Podstatný je také fakt, že zatímco v kontinentální Evropě vždy nejprve rozhodovaly elity a masy se nakonec podvolily, v Anglii tomu bylo obráceně. Jako příklad Tombs uvádí šíření osvícenských reforem po Evropě, sjednocení Německa a Itálie: "Učinili jsme Itálii, teď musíme vytvořit Italy." Nejinak tomu bylo i u vzniku evropské integrace. Pro Anglii je typický opačný přístup, který ukotvila již Magna charta libertatum – elity musí akceptovat vůli lidu. K referendu o členství Británie v EU tento ideál pasuje; lidé rozhodnou o osudu národa.

Další důvod je podle Tombse psychologický: „Evropská integrace je projekt založený na strachu. Strachu z válku, cizí dominance, občanského konfliktu, autoritářské vlády, z komunismu."

V současné době panuje u řady umírněných lidí v kontinentální Evropě strach z rozpadu EU. Anglie je v tomto velmi odlišná; nejméně polovina populace je ochotna o brexitu vážně uvažovat, konstatoval autor: "Základní důvod je zřejmý; Anglii se ve 20. století dotkly velké evropské katastrofy mnohem méně, od roku 1783 neprohrála velkou válku a její území nebylo dobyto od 1066." Řada malých národů, jako je Katalánsko, Skotsko či Wales vidí v EU garanta vlastních práv. V Anglii je to odlišné, mnoho lidí zde považuje EU za hlavní překážku vlastní politické autonomie.

Británie měla existenciální obavy pouze jednou, a to v poválečném období, kdy žalostně klepala u dveří EHS, domnívá se autor. Británie již nebyla velkou imperiální mocností, ekonomicky zaostávala a její představitelé se strachovali, aby se nestala pouze "větším Švédskem". Zdálo se, že se Británie potápí a Evropa je jediným záchranným člunem.

Většina z těchto obav se však již vypařila. Rychlejší tempo kontinentálního růstu se kvůli poválečné obnově a modernizaci zemědělství ukázalo být přechodným jevem. Od poloviny 80 let již Británie disponovala výkonnější ekonomikou než většina Evropy a v posledních několika letech se ji dařilo výrazně lépe než eurozóně.

Závěrem komentáře profesor shrnul, že v debatě o brexitu budou jeho zastánci apelovat na historii, samosprávu a světlejší budoucnost Británie. Frakce zastánců EU zase oživí obavy z úpadku, izolace a ekonomických ztrát. "To, že anglický nacionalismus je na vzestupu je jasné (...) Pokud se v příštích dnech či týdnech objeví efektivní lídři, brexit se stane reálnou možností."

Témata: EU | Velká Británie | Brexit

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 13:07 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Scholz: Rusko nesmí válku vyhrát, Ukrajina a Německo nikdy nepřijmou…

19.05.2022 10:18 Rusko nesmí válku na Ukrajině vyhrát a Ukrajina a také Německo nikdy nepřijmou podmínky zastavení…

Chorvatský prezident chce blokovat vstup Finska a Švédska do NATO

19.05.2022 08:02 Chorvatský prezident Zoran Milanović požádá chorvatského zástupce v NATO, aby hlasoval proti…

Související:

Právě se děje

reklama