Evropská unie není příčinou současných problémů, prozradil EZ politik

Praha - Uprchlíci mohou obohatit evropskou společnost, je však nutné, aby přijali naše hodnoty, domnívá se rakouský politik Othmar Karas. Europoslanec a člen Poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) odpovídal našemu serveru na otázky týkající se uprchlické krize a budoucnosti EU.

Othmar Karas

"Měli bychom si uvědomit, že v našich společných dějinách byl téměř každý Evropan uprchlíkem," zahájil svá slova pro náš server rakouský europoslanec Othmar Karas.

"K uprchlíkům nemáme pouze morální povinnost, právo na azyl je klíčovou zásadou mezinárodního práva," konstatoval a v té souvislosti připomněl, že každý členský stát EU se zavázal dodržovat Všeobecnou deklaraci lidských práv, Úmluvu o uprchlících z roku 1951 a 18. článek Listiny základních lidských práv: "Tyto naše úspěchy nesmíme ohrozit."

"Evropskou unii vidím jako součást řešení naších problémů, nikoliv jako jejich příčinu. Problémům, s nimiž se Evropa v současné době potýká, musíme čelit společně. Vnitrostátní opatření nejsou řešením, pouze odsunou problém k ostatním," konstatoval Othmar Karas.

Dále se politik nechal slyšet, že ačkoliv je uprchlická krize problémem takřka celé Evropy, k jejímu řešení nemá EU v současné době potřebné mechanismy: "Dokud tyto nástroje nemáme, často se stáváme rukojmím národních vet, zatímco vina je schvalována na EU. Evropská unie tímto způsobem nemůže správně fungovat, musíme ji dále rozvíjet."

Psali jsme:  

Podle Othmara Karase je třeba pokračovat v integraci v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky a vyvíjet jednotnou migrační a azylovou politiku. Jestli se to Unii v příštích pěti letech podaří, záleží na jejích členech. "Mám obavy, protože vývoj v Polsku, České republice, Maďarsku i na Slovensku a taky některé výroky v Rakousku nezvyšují její schopnost řešit problémy."

"Nikdy bychom neměli zapomínat, že mluvíme o lidech. O lidech, kteří prchají, mají naději a vidí příležitosti. Uprchlíci a migranti mohou obohatit evropskou společnost různými způsoby. Například prostřednictvím cenných výměn ve vzdělávání, ve vědecké, kulturní či sociální oblasti. Současně by se však měli začlenit do naší společnosti a přijmout evropské hodnoty."

Dále europoslanec našemu serveru prozradil, že nepochybuje o tom, že migrace i integrace uprchlíků zůstanou aktuálními tématy ještě dlouho dobu a přinesou do naší společnosti změnu: "Otázkou je, jakým způsobem se nám podaří tuto změnu zformulovat," konstatoval.

"Žijeme ve stále více propojeném a globalizovaném světě. Evropská unie je v současné době domovem pro 7 % světové populace, do roku 2050 to pak budou méně než 4 %. To, co EU potřebuje, nejsou nové hranice ani izolace. Musíme dále prohloubit naše společenství práv a hodnot, aby řádně převzalo svou odpovědnost, a to jak ve světě, tak i uvnitř EU," uzavřel svá slova pro EZ Othmar Karas.

Témata: Karas, Othmar | EU | uprchlíci

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama