Malta: Malý ostrov, který nabízí mnoho

Valletta - Už jen přílet na Maltu je sám o sobě zážitkem. Ostrov má rozlohu 316 km čtverečních, je asi 27 km dlouhý a na nejširším místě měří 13 km. Máte tak možnost si z ptačí perspektivy, avšak relativně zblízka prohlédnout destinaci, která i přes tuto velikost nabízí tolik.

Přidejte svůj názor

Malta, ilustrační foto
doporučujeme

Díky rozloze na Maltě nikdy nebudete dál než půl hodiny cesty od moře. Nepočítejte však s krásnou písečnou pláží, kterou budete mít pro sebe. Je zde několik opravdu nádherných pláží (Golden Bay, Paradise Beach, Għajn Tuffieħa či Mellieha), avšak mnohem častější a u místních oblíbenější jsou skalnaté pláže se schodky.

Nicméně turisté vyhledávají ty vyhlášené a během sezóny je zde tedy narváno. Můžete se se sem však vydat i květnu či říjnu, počasí je zde i tou dobou velmi příjemné a výhled z útesů či z některého zálivu stojí za to. Nicméně Malta není místem, kam se jezdí pouze za koupáním. 

Více než hotelové resorty

Kromě přírody láká především historie a architektura. Dominantou každého městečka je kostel, kterých je zde více než 350. Většinou není pouze jeden a mezi úzkými uličkami a domečky s typickými balkóny působí majestátně. Malťané jsou velmi nábožensky založení a není se tedy čemu divit. Jste totiž v zemi, kde je přísně zakázán nudismus či rozvod.

V zákonech i každodenním životě je však stále znát více než stopadesátiletá nadvláda Britů. Maltština vychází z arabštiny, avšak je psána latinkou (s pár nezvyklými znaky), angličtina je však druhým oficiálním jazykem. A pokud uvažujete o zapůjčení automobilu, pamatujte (kromě velmi kluzkého asfaltu), že se zde jezdí na opačné straně silnice.

Dopravní systém na Maltě je zážitkem sám o sobě a dal by se často nazvat chaosem. Nicméně Malťané svá auta milují. Není zde výjimkou, že víkendy tráví v garáži a často se zde také organizují závody.

Nicméně i cestování místí autobusovou dopravou si s chaosem moc nezadá. Ačkoliv je zde zastávka téměř na každém kroku a autobusy jezdí skoro všude, jízdní řády řidiči zřejmě neznají. A kde jinde by se vám stalo, že se řidič zeptá, zda někdo na následujících pěti zastávkách vystupuje a když se dočká jen negativních odpovědí oznámí, že pojede jinou trasou? 

Historie, která vyrazí dech

Hlavním městem země je Valletta a ačkoliv je rozlohou malá, stejně jako celá Malta, má rozhodně co nabídnout. Malé uličky mají neuvěřitelné kouzlo stejně jako tamější kostely (je jich zde 25), zahrady či muzea (ať už Muzeum války, které leží u pobřeží za zdmi pevnosti St. Elmo nebo Národní archeologické muzeum na Republic street).

Nejen Valletta zde však stojí za návštěvu. Města Mdina a Rabat jsou další významnou památkou. Bývalé hlavní město má dnes dvě části: Rabat a opevněnou Mdinu. Té se přezdívá Tiché město a jakmile projdete městskou bránou, pochopíte proč. Úzké uličky, vysoké hradby a téměř neuvěřitelné ticho. I ti, kteří historii neholdují zde podlehnout a tiše žasnou. Na hradební vyhlídce si potom můžete vychutnat nádherný výhled na podstatnou část ostrova. Jsou zde však památky ještě starších dat. Megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra se nacházejí na opuštěných útesech na západě ostrova a datují se do mladší doby kamené. 

A takto bychom mohli pokračovat. Kdo se však již historie nabažil, může navšívit starou rybářškou vesničku Marsaxlokk. Vůně, která vás přivítá nenechá nikoho na pochybách, kde jste se ocitli. A můžete si vybrat z řady restaurací, většinou vedené manželkami rybářů, kde si pochutnáte nejen na čerstvých mořských rybách.

Zapomenout nemůžu ani Blue Grotto, jeskyni, kam se můžete vydat lodičkou. Světlo zde dokáže vykouzlit neuvěřitelnou hru barev a vyrazí dech stejně jako okolní útesy. A kdo má ještě čas, může se vydat na Gozo, druhý největší ostrov této republiky. Malta je sice malá země, ale má co nabídnout a rozhodně si získá vaše srdce.

Loading...
Témata: malta | cestování
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návštěva muzea nemusí být nuda: Nejkurióznější expozice z celého světa

05.12.2019 09:18 Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento…

Hledáte exotickou dovolenou plnou vzrušujících zážitků? Vydejte se do…

28.11.2019 05:40 Vietnam se pyšní velkou rozmanitostí, v zemi najdete úchvatné hory, překrásné pláže, jedinečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama