Konec Merkelové se blíží? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

Německá kancléřka Angela Merkelová, již tak napadaná za svůj politický postoj, dostala v nedělních zemských volbách další ránu. Myslí si to politický analytik Joerg Forbrig a expert na středoevropský geopolitický prostor působící v organizaci German Marshall Fund of the United States. Situaci rozebral v komentáři pro server CNN.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Zemské volby vyústily v protestní hlasování proti politice otevřených dveří pro uprchlíky, kterou prosazuje právě Merkelová, přičemž její strana byla potrestána ve třech spolkových zemích, připomíná Forbrig. Soudí, že kritici kancléřky v Německu, Evropě i její vlastní straně budou číst daný výsledek jako bod zlomu, který Merkelovou přiměje změnit její postoj k uprchlíkům.   

Analytik očekává, že posílí hlasy tvrdící, že kancléřčina ještě před pár měsíci zdánlivě nedotknutelná popularita se před spolkovými volbami v roce 2017 stane ještě vratší. "Bez ohledu na povyk však Merkelová nebude souhlasit s obratem o 180 stupňů ve své principiální pozici ohledně těch, kdo utíkají před válkou a perzekucí," předvídá expert s tím, že politické škody, které kancléřka utrpěla, nejsou nenapravitelné.  

Volební vystřízlivění

Poslední volby znamenaly pro Merkelovou a její Křesťansko-demokratickou unii (CDU) vystřízlivění, konstatuje Forbrig. Rekapituluje, že partaji se nepodařilo opětovně ovládnout Bádensko-Württembersko, klíčový německý průmyslový stát a konzervativní baštu, a CDU též těsně prohrála se sociální demokracií (SPD) v Porýní-Falcu, navzdory průzkumům očekávajícím její jasné vítězství. Pouze v Sasku-Anhatsku na východě země se straně Merkelové podařilo uhájit přední místo, dodává expert.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.    

 Výsledek SPD, partnera Merkelové ve spolkové koaliční vládě, byl ještě horší, poukazuje analytik. Připomíná, že strana výrazně ztratila ve dvou ze tří států a stává se ještě slabší politickou silou. Za nejvíce šokují pak odborník považuje značnou podporu extremistické, euroskeptické a protiimigrantské Alternativy pro Německo, která ve třech zemích získala mezi 10 a 23% hlasů a nyní je pevně ukotvena v polovině spolkových států.

Potíže Merkelové?

Forbrig předvídá, že ve všech případech bude značná část viny připsána samotné kancléřce. Katoličtí tradicionalisté v její vlastní straně, kteří nikdy skutečně nevítali protestantku ve svém čele, podle experta zesílí své hlasy. Očekává, že budou prosazovat tvrdší linii vůči uprchlíkům a migrantům, včetně zavedení stropu pro příchozí, propracovanějších bezpečnostních prověrek a přísnějších podmínek integrace.

Naproti tomu SPD bude požadovat navýšení financí určených pro nejvíce znevýhodněné vrstvy obyvatel a štědrost vůči nově příchozím, očekává Forbrig. Míní, že to sociální demokraty rozkmotří s Merkelovou prosazující vyrovnaný rozpočet a vyvolá spory ve vládní koalici. Celé politické spektrum pak bude vinit kancléřčinu údajnou neústupnost z živení vzestupu xenofobní pravice a na německé poměry bezprecedentní polarizace a destabilizace politiky.

"Potíže na domácí frontě rovněž ovlivní postavení Merkelové v Evropě," pokračuje analytik. Domnívá se, že při mnohokolejné krizi EU se bude neustále rozrůstat počet kritiků "nepostradatelné vůdkyně" v Berlíně. Pozorovat, jak se kancléřka sama vytrestá, bude uspokojivé pro mnohé hráče v evropském sousedství, deklaruje odborník.    

Forbrig předvídá, že radovat se mohou především ti, kdo namísto morálních imperativů Merkelové prosazují uzavírání státních hranic, především pak země ve střední Evropě. Státy evropského jihu pak dle experta budou doufat ve zmírnění úsporné politiky, když se její někdejší klíčová tvář ocitla pod tlakem.  

"Napříč Evropou budou proruské metropole a lobby doufat, že využijí kancléřčinu zdánlivou slabost, aby ji přiměly změnit pozice ohledně sankcí vůči Kremlu," soudí analytik.

Porážka, nebo posílení?

Navzdory výše uvedenému odborník věří, že existuje značná šance, že domácí i evropští kritici Merkelové budou zklamáni. Předně deklaruje, že zemské volby z bezprostředního hlediska jen málo ovlivní celostátní politiku, kde kancléřka disponuje silnou většinou. Její menší koaliční partneři - bavorští konzervativci a SPD - jsou podle Forbriga nepochybně ještě nervóznější ohledně klesající podpory. "Sotva mají tak sebevražedné sklony, aby nyní usilovali o předčasné volby, které by pouze dále oslabily jejich celostátní postavení," uvádí analytik.

Expert rovněž nepředpokládá, že by se Merkelovou pokusili sesadit její vnitrostraničtí odpůrci, jelikož nedisponují programovou alternativou, ani průchodným kandidátem, který by dokázal vyrovnat podporu, kterou si kancléřka nadále udržuje. Forbrig připomíná, že průzkumy popularity Merkelové sice na čas poklesly, ale nedávno opět vyskočily vzhůru a političku podporuje přes polovinu Němců. Očekává, že podpora její strany se brzy rovněž může obnovit, což však bude záviset na dalším zvládnutí uprchlické krize.    

Série vydaných zákonů a opatření začíná dle analytika přinášet ovoce. Zmiňuje uzavírání státních hranic na uprchlické cestě, byť přiznává, že Merkelová preferovala jiné řešení. Expert soudí, že i pravděpodobná evropsko-turecká dohoda o uprchlících, navzdory kontroverzím plynoucím z porušování lidských práv ze strany Ankary, dále uleví tlaku na Merkelovou. "Tato dynamika jen utvrdí Merkelovou v odhodlání udržet Evropu otevřenou uprchlíkům, bránit otevřené vnitřní hranice bloku a zvládnout příliv (migrantů) za pomoci dohody EU," píše Forbrig.

Analytik upozorňuje, že uvedené principy sdílí v Německu široká vládní koalice a navzdory protestům okrajových sil též velká většina občanů země. "V tomto smyslu nebyla minulá neděle pro kancléřku porážkou, ale impulzem ke zdvojnásobení jejího úsilí," uzavírá Forbrig.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Na západě Německa hlasují odpůrci roušek do mobilních uren

26.09.2021 15:47 Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření…

Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

26.09.2021 15:24 Aktualizováno O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude…

Česko dostalo od Varšavy ohledně Turówa dobrý návrh, tvrdí Morawiecki

26.09.2021 14:48 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh…

Do poslední chvíle neví, koho volit. 40 procent Němců ani netušilo, zda k…

26.09.2021 13:55 Až 40 procent německých voličů do poslední chvíle nevědělo, zda vůbec v dnešních parlamentních…

Steinmeier vyzval Němce, aby šli k volbám. Volební den je svátkem i…

26.09.2021 12:36 Jděte k volbám a rozhodněte, jakým směrem se má v příštích čtyřech letech Německo ubírat. Více než…

Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

26.09.2021 12:27 Aktualizováno O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké…

PŘEHLED: Jak mohou dopadnout volby v Německu a kdo si brousí zuby na…

26.09.2021 12:04 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

NÁZOR: Vznikne evropská armáda? Politolog naznačil, kdo bude mít hlavní…

26.09.2021 11:10 Spojené státy obrací pozornost k Asii a Evropa - ke svému velkému překvapení - nemá místo u…

Paradox německých voleb: Poprvé hlasují lidé, které Merkelová provází celý…

26.09.2021 09:52 V německých parlamentních může hlasovat 60,4 milionu německých občanů, z nichž 2,8 milionu jsou…

Německé volby odstartovaly. 60 milionů voličů má na hlasování jen 10 hodin

26.09.2021 09:49 Aktualizováno V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda,…

Související:

Právě se děje

reklama