Průlom v uprchlické krizi? Těžko, řekl Schulz k summitu a kritizoval střední Evropu

Brusel - Na summitu EU koncem tohoto týdne by měla být dokončena sporná dohoda s Tureckem o uprchlících, Evropská komise má ale výhrady. Plán na vracení všech migrantů z řeckých ostrovů nesmí odporovat mezinárodnímu i evropskému právu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nečeká na summitu průlom v uprchlické krizi.

Evropská Unie

Součástí plánu je, že unie by za každého vráceného Syřana převzala z Turecka jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl. "Pokud bude systém fungovat, měl by být jasným signálem, že se nevyplatí riskovat složitou a nebezpečnou cestu přes moře," řekl dnes místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Pokud migrant v Řecku po příjezdu z Turecka o azyl nepožádá, bude jej možné vrátit zpět nejpozději do 48 hodin na základě dvoustranné readmisní dohody těchto zemí, vyplývá z dnešního vyjádření dobře informovaných představitelů Evropské komise. Stejná dohoda bude právním podkladem pro návraty těch, kdo o azyl sice požádají, ale nárok na něj mít nebudou.

Pokud migrant o ochranu po příjezdu do Řecka požádá, bude muset být jeho žádost posouzena a bude muset existovat možnost se proti rozhodnutí odvolat.

Ani v případě Syřanů to však neznamená, že by do Turecka vráceni nebyli. Podle unijního práva totiž může být žádost zamítnuta jako nepřípustná, pokud už byl dotyčný v jiné zemi - v nynějším případě tedy v Turecku - jako uprchlík uznán.

Zamítnuta může být žádost také v případě, že uprchlík se na území EU dostal z "bezpečné třetí země", kde by mu ochrana zajištěna být mohla.

Informovaní představitelé EU předpokládají v takových případech návrat migrantů zpět do Turecka v řádu několika dní. "Záviset to bude na tom, jak efektivní bude řecký systém," uvedl nejmenovaný činitel. Summit EU by měl koncem týdne potvrdit odhodlání unijních zemí Řecku v migrační krizi všemožně a účinně pomáhat.

Ankara výměnou za převzetí migrantů žádá rychlejší dohodu o bezvízovém styku či diskusi o otevření dalších kapitol roky se vlekoucích tureckých přístupových jednání s EU. Turci by také rádi od unie slyšeli závazek, že dalšími penězi nad rámec už loni domluvených tří miliard eur přispěje ke zlepšení situace skoro tří milionů syrských uprchlíků na tureckém území.

Podle Timmermanse musí ale ohledně víz přidat především turecká strana, která zatím splnila jen 35 ze 72 potřebných kritérií.

Proti otevření nových kapitol v přístupových jednáních s Tureckem se hlasitě a dlouhodobě staví Kypr. Timmermans dnes zdůraznil, že podle jeho názoru je v zájmu EU jednání otevřít. Právě v takové chvíli totiž začne být možné s Ankarou, která je nyní obviňována z autoritářských tendencí, začít vážně a hluboce diskutovat o takových otázkách jako jsou lidská práva, nezávislost soudnictví či svoboda projevu.

Je těžké být optimistický, střed Evropy dělá problémy

"K definitivnímu průlomu spíš nedojde. Umím si ale představit, že dosáhneme nějakých pokroků. Uděláme další důležitý krok k řešení migrační krize," řekl k plánovanému summitu dnes Schulz v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý deník Berliner Morgenpost.. Podle něj se musí představitelé osmadvacítky dohodnout na způsobu ochrany vnějších hranic EU i na mechanismu rozdělování běženců mezi unijními státy.

"Aby dohody s Ankarou vůbec mohly vyjít, musí fungovat už dohodnutý mechanismus rozdělení 160.000 běženců v Evropě. To musíme tento týden na summitu projednat," řekl Schulz. O jednorázovém rozdělení uprchlíků, kteří do Evropy zamířili přes Itálii a Řecko, se loni domluvili ministři vnitra zemí EU; návrh přijali většinově přes nesouhlas některých členských států včetně Česka.

Schulz kritizoval, že středoevropské země se navzdory dohodě zdráhají uprchlíky přijímat. "Maďarsko by mělo podle tohoto klíče přijmout 1294 běženců, ale (premiér Viktor) Orbán o tom chce uspořádat referendum a říká, že je to německý problém. Dokud povedeme tyto debaty a Evropská rada bude muset rozhodovat jednomyslně, je pro mě těžké být optimistický," uvedl.

Šéf europarlamentu se také postavil za německou kancléřku Angelu Merkelovou a podpořil její názor, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit jen na evropské úrovni, nikoli národními opatřeními. "Považuji za mylnou domněnku, že národní limity pro počty běženců mohou vyřešit uprchlickou otázku. Lidé, kteří prchají před (syrským prezidentem Bašárem) Asadem nebo před teroristy z IS se nenechají zastavit plotem," řekl.

Témata: EU | Turecko | uprchlíci

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Německo hlásí 4171 nově nakažených a 101 úmrtí

28.09.2021 07:57 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 4171 případů koronavirové nákazy a 101 úmrtí v…

NÁZOR: V Německu zvítězily progresivní síly. Vláda brzy nevznikne, míní…

28.09.2021 00:01 Nedělní volby v Německu rozhodly, kdo nahradí odcházející kancléřku Angelu Merkelovou, připomíná…

Macron podal trestní oznámení na fotografa za fotku na vodním skútru

27.09.2021 21:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron podal trestní oznámení na fotografa, který jej vyfotil v…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 21:17 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Papež při blahopřání Mexičanům přiznal dávné chyby církve

27.09.2021 19:05 Papež František připustil, že představitelé katolické církve se v minulosti dopustili chyb při…

Útočník hodil na Macrona na veletrhu vejce

27.09.2021 17:16 Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při dnešní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu…

SPD si připsala vítězství v zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku…

27.09.2021 17:14 Německá sociální demokracie (SPD) neuspěla jen v nedělních parlamentních volbách, ale také v…

Nizozemský premiér Rutte má kvůli hrozbě speciálně vycvičenou ochranku

27.09.2021 16:03 Nizozemský premiér Mark Rutte má zesílenou ochranu. Policie totiž obdržela zprávy o možném útoku či…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Související:

Právě se děje

reklama