Dohoda s Tureckem? Summit EU začne za pár hodin, Tusk je opatrný

Brusel - Za několik hodin začne další summit EU k migraci a šéf Evropské rady Donald Tusk neskrývá skepsi. Podle Turecka bude jednání obtížné, nicméně nalezení dohody je možné.

Donald Tusk
doporučujeme

Tusk po schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že je před summitem "více opatrný než optimistický".

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sdělil, že si je "celkem jist", že dnes či v pátek dohody s Tureckem dosaženo bude. Dodal, že zatím nehotová dohoda bude respektovat evropské právo i ženevskou konvenci o uprchlících.

Europarlament má, pokud jde o dohodu, "určitá očekávání", zdůraznil v poledne jeho šéf Martin Schulz. Základní věcí také podle něj je, aby odpovídala mezinárodním standardům a pravidlům.

Prezidenti a premiéři osmadvacítky se budou dnes večer snažit najít pro unii i Turecko přijatelnou podobu dohody o další spolupráci s Tureckem. Turci před deseti dny nabídli, že převezmou zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, pokud EU za každého Syřana mezi nimi přemístí na své území jednoho syrského občana s právem na azyl. Ankara ale také žádala bezvízový styk od léta, další peníze a diskusi o otevření nových kapitol roky se vlekoucích přístupových rozhovorů.

Poslední podmínka se nelíbí Kypru, který jednání o tureckém vstupu roky blokuje.

Vysoký turecký činitel dnes agentuře Reuters anonymně řekl, že Ankara je ochotná diskutovat o jakýchkoli návrzích, s nimiž EU přijde. Zároveň ale varoval, že žádné zemi - ani Kypru - by nemělo být dovoleno pokrok v rozhovorech blokovat.

Tusk připomněl, že mezi třemi principy, kterými se vznikající dohoda musí řídit, je její přijatelnost "pro všech 28 členských zemí, ať jsou malé či velké". Dohoda, kterou turecký premiér Ahmet Davutoglu překvapil své evropské partnery 7. března na posledním summitu EU-Turecko, byla dopředu předjednána jen s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Návrh textu dohody, o kterém ale stále jednají diplomaté, ohledně otevření přístupových kapitol nyní uvádí, že EU se společně s Tureckem "připraví na rozhodnutí o otevření nových kapitol v přístupových rozhovorech co nejdříve".

Témata: Donald Tusk | EU | Turecko
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Dánský soud poslal do vězení dvojici Švédů za bombový útok na berní úřad

09.07.2020 17:39 Aktualizováno Dánský soud dnes uznal dvojicí švédských občanů vinnou z loňského bombového útoku na daňový úřad v…

Na Slovensku přibylo nakažených koronavirem, Bulharsko znovu zavádí…

09.07.2020 17:37 Aktualizováno Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní…

Slovenská vláda chystá reformu justice, změna se dotkne i ústavního soudu

09.07.2020 14:51 Zavedení prověrek majetkových poměrů soudců a jejich spolehlivosti, změny při obsazování členů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy