Je správné zabíjet teroristy? Kriminolog varuje před važnými důsledky

Úterní teroristické útoky v Bruselu přinesly dvě klíčové otázky: Souvisejí se zatčením údajného pachatele útoků v Paříži Salaha Abdeslama, který byl dopaden minulý týden, a pokud ano, tak jak? Kriminolog Simon Cottee, který působí na britské University of Kent situaci analyzoval v komentáři pro server Los Angeles Times.

Bruselským letištěm otřásly dva výbuchy (22. 3. 2016)

Víc utrpení a bolesti

Podle experta se zdá nepravděpodobné, že by útoky byly odvetou za zatčení Abdeslama, hlavního podezřelého z loňských pařížských útoků, jelikož ten byl v rámci kruhů Islámského státu (IS) relativně nevýznamný a navíc symbolizoval nespolehlivost - jde o člověka, který údajně zběhl během mučednické operace a dá se říci, že nechal své kolegy, aby odvedli všechnu špinavou práci. "Jinými slovy, pravděpodobně není někým, pro koho by se další militanti obětovali," soudí Cottee. Naopak se domnívá, že Abdeslamovo zatčení bylo spíše vnímáno jako hrozba pro širší teroristickou síť v Belgii.     

Povaha a rámec Abdeslamova vztahu s uvedenou sítí zůstávají nejasné, ale bez ní či bez širšího kriminálního okolí, v němž byla tato síť široce zakořeněná, by se podezřelý nemohl tak dlouho vyhýbat zatčení, domnívá se kriminolog. Připomíná, že při Abdeslamově zatčení policie našla i sklad zbraní v bytě, kde se skrýval.

Cottee cituje slova belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse, který v souvislosti se zatčením prohlásil, že Abdeslam byl "připravený v Bruselu něco rozjet...jelikož jsme našli mnoho zbraní, těžkých zbraní, v první fázi šetření a objevili jsme síť kolem něj v Bruselu". Odborník připomíná, že ministr připustil, že krom více než tří desítek osob zapletených do pařížských útoků, které belgická policie identifikovala, se na nich podíleli ještě další jedinci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

Expert odkazuje na Širaze Mahera, výzkumníka z Mezinárodního centra pro studium radikalizace v Londýně, který tvrdí, že bruselské útoky naznačují existenci široké teroristické sítě, jež byla připravená zaútočit dlouho předtím, než policie Abdeslama dopadla. Podle kriminologa je to pravděpodobné, stejně jako možnost, že úterní mobilizace této sítě přímo souvisela s Abdeslamovým zatčením. "Ve skutečnosti to mohl být dobrý podnět, aby síť spustila své plány, a zabránila tak jakékoliv akci vyšetřovatelů, policejních a zpravodajských služeb, s nimiž Abdeslam zdánlivě spolupracuje," soudí Cottee.  

Abdeslamova síť mohla dospět k závěru, že má na výběr zaútočit v době, kterou si zvolí, nebo čekat na konečné měření sil s bezpečnostními složkami, které by přineslo jen omezené ztráty na životech civilistů, spekuluje odborník. Dodává, že vedení sítě si zřejmě vybralo první možnost, pravděpodobně z důvodu, že přinese více publicity, více utrpení a bolesti.

Zabíjet teroristy?   

V den Abdeslamova zatčení belgický premiér Charles Michel hovořil o oslavě vítězství, k čemuž se přidal i belgický ministr vnitra Jan Jambon, který CNN sdělil, že jde o velkou ránu teroristům, jelikož Abdeslam je jedním z nejvýznamnějších zahraničních bojovníků v Evropě, připomíná Cottee. Doplňuje, že též belgický šéf bezpečnosti Jaak Raes byl podobně optimistický, když v rozhovoru pro VTM News ten samý den prohlásil, že je nejdůležitější, že se Abdeslama podařil chytit živého, protože nyní půjde rekonstruovat celý scénář pařížských útoků a ze získaných informací bude možno poučit se.

Odborník poukazuje, že obdobné naděje vyjadřovala i Siobhan O'Gradyová ve svém článku pro Foreign Policy nazvaném Dopadení vůdce pařížského kruhu může přinést velké zpravodajské zisky, kde parafrázovala bývalého agenta CIA Patricka Skinnera, podle kterého mělo být prioritou po Abdeslamově zatčení zjistit, co dalšího chystá IS. Cottee připomíná, že Skinner novinářce také sdělil, že odvrácenou stranou Abdeslamova dramatického dopadení může být to, že se o něm příslušníci militantní buňky rychle dozvědí a pokusí se rozptýlit či rozpustit.  

"Nikdo zatím s jistotou neví, kdo (bruselský) útok spáchal, jak se mu to povedlo a proč to udělal," zdůrazňuje kriminolog. Považuje však za pravděpodobné, že namísto toho, aby se buňka, k níž Abdeslam patřil, rozptýlila či rozpustila, zatčení urychlilo násilné rozuzlení, které tato buňka dávno plánovala.

Cottee odkazuje na běžný argument levice, že zabíjení teroristů je kontraproduktivní, jelikož slouží k další radikalizaci komunit, v jejichž jménu údajně jednají. "Zdá se však, že zajetí teroristů může mít také temné, nezamýšlené důsledky, jelikož nebezpečně zvyšuje sázky pro ostatní v širší teroristické síti a jejich potenciální oběti," uzavírá kriminolog.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

CDU/CSU podle sondáže snížila náskok sociální demokracie

24.09.2021 18:04 Souboj o vítězství v nedělních parlamentních volbách v Německu mezi sociální demokracií SPD a…

Počet žádostí o azyl v EU ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostl

24.09.2021 17:52 Počet žádostí o azyl byl v Evropské unii od letošního dubna do června oproti loňskému druhému…

Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra…

24.09.2021 17:46 Aktualizováno Soud na Sardinii dnes rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní…

Spor o Turów by se měl řešit jen mezi oběma zeměmi, míní Polsko

24.09.2021 14:39 Aktualizováno Spor o hnědouhelném dolu Turów by se podle polské strany měl vyřešit při dvoustranných jednáních,…

V Itálii doporučili těhotným ženám očkování proti koronaviru

24.09.2021 12:58 Italský zdravotní ústav (ISS) dnes doporučil těhotným ženám, aby se po prvních třech měsících…

PŘEHLED: Vizitky stran, které mají šanci uspět v německých volbách

24.09.2021 12:00 Vizitky politických stran, které mají podle průzkumů šanci usednout po volbách v německém…

PŘEHLED: Volby v Německu probíhají jinak než ty české. V čem se liší?

24.09.2021 10:10 Základní údaje o volebním systému do německého Spolkového sněmu, jehož novela byla schválena před…

Počet nově nakažených v Německu klesl pod 10.000

24.09.2021 07:54 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomalilo. Institut Roberta…

Soud potvrdil doživotí pro Carlose. Terorista Ilich Ramírez Sánchez alias…

23.09.2021 21:41 Francouzský soud dnes potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který…

Portugalsko od října zruší většinu opatření. Naočkovalo 85 procent lidí

23.09.2021 18:52 Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama