Pakt EU s Tureckem? Odborník varuje před historickou chybou

Turecko čelí největší vlně terorismu ve své historii - jen za posledních šest měsíců zemi zasáhlo pět smrtících útoků, uvádí v komentáři pro server CNN Soner Çağaptay. Turecko-americký historik a politolog varuje, že za současné situace je nezbytné těsné partnerství Ankary s Evropskou unií.

Vlajka EU

Expert připomíná, že organizace Islámský stát od října 2015 dvakrát útočila v Istanbulu a jednou v Ankaře, přičemž zabila nejméně 120 lidí, zatímco Kurdská strana pracujících dvakrát udeřila v turecké metropoli Ankaře a usmrtila minimálně 65 osob. Çağaptay se domnívá, že způsob, jímž zareaguje EU na krizi, které Turecko čelí, může být klíčový nejen pro budoucnost země, ale též samotné Evropy.

Jedinou světlou stránkou je momentálně pro Turecko znovuotevření přístupových rozhovorů s EU, konstatuje politolog. Poukazuje, že ačkoliv Turecko a EU zahájily jednání o členství v roce 2005, proces přistoupení Ankary se brzy poté zastavil. Nedávno však turecko-evropské vazby znovu ožily, když Ankara a Brusel v prosinci 2015 otevřely novou kapitolu přístupových rozhovorů týkající se měnové politiky a počátkem tohoto měsíce obě strany dosáhly dohody ohledně plánu nakládání s běženci, doplňuje Çağaptay.  

"Je tomu tak z důvodu, že si Brusel uvědomil, jak potřebuje tureckou pomoc s uprchlickou krizí, která hrozí rozerváním švů EU," vysvětluje historik. Podotýká, že Turecko je frontový stát v uprchlické krizi a EU potřebuje jeho spolupráci. Rozhovory se tak údajně opět rozběhly a EU je připravena jednat s autoritářskou vládou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, připomíná odborník.

Vzájemný prospěch

Turecko má dle Çağaptaye ovšem vlastní důvody, proč se vrátit na cestu k EU. V roce 2005, krátce poté, co přístupová jednání začala, Erdoganova vláda členství v EU upozadila, když rok 2005 prohlásila za "Rok Afriky" v zahraniční politice, čímž jasně odbyla Brusel a následně nasměrovala tureckou zahraniční politiku k Blízkému východu, konstatuje expert. Doplňuje, že jak se Turecko odvracelo od Evropy k Erdoganovu zahraničněpolitickému snu o napochodování na Blízký východ, kde se země stane během desetiletí regionální hvězdou, se od Evropy odkláněla také turecká veřejnost.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Politolog odkazuje na průzkum veřejného mínění provedený společností German Marshall Fund (GMF), který ukázal, že zatímco v roce 2004 vstup země do EU podporovalo 74% Turků, v roce 2010 toto číslo kleslo na 38%. "A pak začalo u tureckého prahu kořenit arabské jaro a povzbudilo Ankaru, aby na sebe vzalo podporu protiasadovským rebelům v Sýrii usilujícím o odstranění Asadova režimu," dodává expert.

Odborník se domnívá, že bohužel pro Erdogana se na Blízkém východě nestane žádná země regionální mocností jen díky měkké síle. Turecké angažmá v syrské občanské válce bylo narušeno Íránem a Ruskem, dvěma státy disponujícími významnou tvrdou silou a prostředky, včetně spojenců a zbraní, které Turecko výrazně postrádá, deklaruje historik.

"Bohužel pro Turecko, Erdoganova vláda nepřehodnotila svůj pohled na blízkovýchodní aktivity," tvrdí Çağaptay. Uvádí však, že tak nepochybně učinila turecká veřejnost - průzkum GMF v roce 2011 ukázal, že podpora vstupu do EU se zvýšila na 48% a v roce 2014 již dosahovala 53%. "Turci říkají své vládě, aby směřovala do Evropy," míní expert.               

Také Erdogan zaujal k EU pozitivnější postoj, byť smlouvá, jak to jen jde, nastiňuje politolog. Připomíná, že Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje od roku 2002 vítězí ve volbách na platformě ekonomického růstu. Zároveň zdůrazňuje, že EU, která čelí mnoha krizím, není v současnosti připravena Turecko plně přijmout.  

Čerstvé naděje

"Nicméně nedávno podepsaná dohoda vdechne více života do procesu Tureckého vstupu do EU," domnívá se Çağaptay s tím, že během nizozemského předsednictví EU v roce 2016 budou otevřeny nové přístupové kapitoly.

Politolog též uvádí, že při Erdoganově nemilosrdném potlačování demokratických pravidel a rovnováhy v Turecku, které dopadá na vše od médií po soudy, je členství v EU poslední kotvou zachování liberální demokracie v zemi. Za dobrou zprávu pak expert považuje to, že EU má po čase v Turecku alespoň měkkou sílu.  

EU by se měla dle Çağaptaye dostat k turecké občanské společnosti a budovat s ní mosty, zatímco bude spolupracovat s Erdoganem na dodržování nedávno schválené dohody o zamezení dalšího přílivu uprchlíků ze Sýrie přes Turecko do Evropy.

"Opustit nyní Turecko by bylo pro EU historickou chybou, jelikož by to dláždilo cestu ke smrti turecké demokracie," deklaruje odborník. Vysvětluje, že nedemokratické Turecko by pak do Evropy vyváželo jen více nestability a více syrských uprchlíků.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.          

Témata: Turecko | EU | Terorismus

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Související:

Právě se děje

reklama