AfD vyrazila do útoku: Islám v Německu zakázat, je v rozporu s ústavou

Berlín - Populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) chce zakázat veřejné projevy muslimské víry v zemi. AfD dále tvrdí, že je islám v rozporu s německou ústavou. Kritika návrhu přišla vzápětí.

Muslim
doporučujeme

"Islám je politická ideologie, která není slučitelná s německou ústavou," uvedla o víkendu při jednání o programu AfD místopředsedkyně strany Beatrix von Storchová.

Představitelé AfD vyzvali ke všeobecnému zákazu nošení burky a nikábu, tedy oděvů, které zakrývají celý obličej muslimských žen. Žádají také, aby ve školách bylo učitelkám i žákyním zakázáno nosit na hlavě šátek, který je podle strany projevem utlačování žen. Strana rovněž požaduje zákaz chlapecké obřízky, která patří k tradičním náboženským rituálům muslimů i židů.

Zástupci vládních stran již postoj AfD odsoudili

Místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Armin Laschet obvinil AfD, že se snaží rozštěpit společnost a že chce omezit ústavou garantovanou svobodu vyznání. "AfD štve lidi proti sobě, provokuje je. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) by to měl sledovat. Když nějaká strana začíná stále agresivněji zpochybňovat a potlačovat základní hodnoty, měl by to úřad (pro ochranu ústavy) pečlivě vyhodnotit," uvedl dnes Laschet v deníku Rhein-Neckar-Zeitung.

Mluvčí Merkelové Steffen Seibert uvedl, že kancléřka už několikrát jasně řekla, že islám už "bez jakýchkoli pochyb" patří k Německu.

Podle německé sociální demokracie se AfD snaží vzbuzovat předsudky a chce těžit z vyvolaného strachu. "Samozřejmě existuje islám, který dodržuje ústavu. Vyznává ho více než 90 procent muslimů, kteří zde žijí," řekla deníku Die Welt Kerstin Grieseová z vedení sociální demokracie. "Kvůli existenci několika extremistických skupin nelze odsuzovat celé náboženství," doplnila.

Předseda Ústřední muslimské rady Aiman Mazyek vyzval k větší osvětě. S AfD se na politickou scénu podle něj dostala "poprvé od Hitlerova Německa strana, která znovu diskredituje celé jedno náboženské společenství a existenčně jej ohrožuje". Cílem AfD je podle něj zneužít islámu k likvidaci demokratického zřízení v Německu. Nikoli islám, ale AfD je "v rozporu s ústavou", uvedl Mazyek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama