EU vraždí uprchlíky, má na rukou jejich krev, zuří akademici

Londýn - Cesta do Evropy pro uprchlíky vede přes moře a často vede ke ztrátě životů. Podle studie Goldsmith, ústavu patřícího k Londýnské univerzitě, nesou za tato úmrtí zodpovědnost politici Evropské unie. Více informací uvedl server The Independent.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle studie jsou politici EU vinni ze „zabití z nedbalosti". Snížili totiž počet záchranných misí ve Středozemním moři, což mohlo mít za následek úmrtí až 1 500 uprchlíků.

V říjnu roku 2014 skončila námořní mise Mare Nostrum, která měla pod vedením Itálie za cíl hledat a zachraňovat uprchlíky. Nahradila ji mise Triton, která podle zprávy nasadila méně lodí a přikládá vyšší prioritu zastrašení a odehnání uprchlíků než jejich záchraně.

Podle dokumentů, které odhalily britské univerzity, se evropská pohraniční agentura Frontex rozhodla změnu prosadit navzdory informacím, že by nedostatečné přípravy mohly mít za následek velké množství úmrtí.

Zprava tak uvádí, že následné snižování počtu záchranných operací během rostoucí uprchlické krize „vytvořilo podmínky, které vedly k masovým ztrátám na životech."

Charles Heller z Goldsmiths, jeden z autorů studie, uvedl: „Opravdu můžeme považovat ukončení Mare Nostrum a její nahrazení Tritotem s plným vědomím toho, jaké následky to bude mít, za omyl? Domnívám se, že jde spíše o příklad institucionalizovaného úmyslného zanedbání. Evropští politici a Frontex tak jsou vinni ze zabití z nedbalosti."

Heller pak dodal, že se Evropa musí sama sebe zeptat, zda je ochotna přijmout smrt tisíců migrantů jako cenu za jejich odrazení, a vyzval k vyšetřování důvodů, proč se v této politice pokračovalo i poté, co začal počet mrtvých stoupat.

Loading...
Témata: uprchlíci | EU | Frontex
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečekaný nález ve sběrném dvoře: Zaměstnanci narazili na poklad

15.12.2019 08:37 Sběrný dvůr v britském Suffolku, jehož zaměstnanci letos objevili při likvidaci staršího sejfu 20…

Aktivistka Greta tepe německou železnici. Musela jet "narvaným vlakem"

15.12.2019 08:17 Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Polsku houstne atmosféra. Tusk vyzývá k protestům, Walesa se přidal

15.12.2019 08:10 Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské lidové strany (EPP) Donald Tusk vyzval Poláky,…

Teroristé nejsou jen islamisté. Na tyhle útoky s mnoha mrtvými se zapomnělo

15.12.2019 08:05 Letos v srpnu to bylo už 39 let od útoku na železniční stanici v Boloni, který si vyžádal 85…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama