EU vraždí uprchlíky, má na rukou jejich krev, zuří akademici

Londýn - Cesta do Evropy pro uprchlíky vede přes moře a často vede ke ztrátě životů. Podle studie Goldsmith, ústavu patřícího k Londýnské univerzitě, nesou za tato úmrtí zodpovědnost politici Evropské unie. Více informací uvedl server The Independent.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle studie jsou politici EU vinni ze „zabití z nedbalosti". Snížili totiž počet záchranných misí ve Středozemním moři, což mohlo mít za následek úmrtí až 1 500 uprchlíků.

V říjnu roku 2014 skončila námořní mise Mare Nostrum, která měla pod vedením Itálie za cíl hledat a zachraňovat uprchlíky. Nahradila ji mise Triton, která podle zprávy nasadila méně lodí a přikládá vyšší prioritu zastrašení a odehnání uprchlíků než jejich záchraně.

Podle dokumentů, které odhalily britské univerzity, se evropská pohraniční agentura Frontex rozhodla změnu prosadit navzdory informacím, že by nedostatečné přípravy mohly mít za následek velké množství úmrtí.

Zprava tak uvádí, že následné snižování počtu záchranných operací během rostoucí uprchlické krize „vytvořilo podmínky, které vedly k masovým ztrátám na životech."

Charles Heller z Goldsmiths, jeden z autorů studie, uvedl: „Opravdu můžeme považovat ukončení Mare Nostrum a její nahrazení Tritotem s plným vědomím toho, jaké následky to bude mít, za omyl? Domnívám se, že jde spíše o příklad institucionalizovaného úmyslného zanedbání. Evropští politici a Frontex tak jsou vinni ze zabití z nedbalosti."

Heller pak dodal, že se Evropa musí sama sebe zeptat, zda je ochotna přijmout smrt tisíců migrantů jako cenu za jejich odrazení, a vyzval k vyšetřování důvodů, proč se v této politice pokračovalo i poté, co začal počet mrtvých stoupat.

Témata: uprchlíci | EU | Frontex
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po útoku v Nice byl zadržen další muž, podle policie měl kontakty s…

30.10.2020 10:07 Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v…

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama