EU vraždí uprchlíky, má na rukou jejich krev, zuří akademici

Londýn - Cesta do Evropy pro uprchlíky vede přes moře a často vede ke ztrátě životů. Podle studie Goldsmith, ústavu patřícího k Londýnské univerzitě, nesou za tato úmrtí zodpovědnost politici Evropské unie. Více informací uvedl server The Independent.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle studie jsou politici EU vinni ze „zabití z nedbalosti". Snížili totiž počet záchranných misí ve Středozemním moři, což mohlo mít za následek úmrtí až 1 500 uprchlíků.

V říjnu roku 2014 skončila námořní mise Mare Nostrum, která měla pod vedením Itálie za cíl hledat a zachraňovat uprchlíky. Nahradila ji mise Triton, která podle zprávy nasadila méně lodí a přikládá vyšší prioritu zastrašení a odehnání uprchlíků než jejich záchraně.

Podle dokumentů, které odhalily britské univerzity, se evropská pohraniční agentura Frontex rozhodla změnu prosadit navzdory informacím, že by nedostatečné přípravy mohly mít za následek velké množství úmrtí.

Zprava tak uvádí, že následné snižování počtu záchranných operací během rostoucí uprchlické krize „vytvořilo podmínky, které vedly k masovým ztrátám na životech."

Charles Heller z Goldsmiths, jeden z autorů studie, uvedl: „Opravdu můžeme považovat ukončení Mare Nostrum a její nahrazení Tritotem s plným vědomím toho, jaké následky to bude mít, za omyl? Domnívám se, že jde spíše o příklad institucionalizovaného úmyslného zanedbání. Evropští politici a Frontex tak jsou vinni ze zabití z nedbalosti."

Heller pak dodal, že se Evropa musí sama sebe zeptat, zda je ochotna přijmout smrt tisíců migrantů jako cenu za jejich odrazení, a vyzval k vyšetřování důvodů, proč se v této politice pokračovalo i poté, co začal počet mrtvých stoupat.

Témata: uprchlíci | EU | Frontex
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 16:14 Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Slovensko i loni zjistilo aktivity zpravodajců z Ruska a Číny

25.09.2020 15:34 Slovenská civilní tajná služba loni zaznamenala aktivity ruských zpravodajských služeb, které byly…

Madrid rozšířil oblast s restrikcemi. Podle vlády to nestačí, chce uzavřít…

25.09.2020 14:53 Španělská metropole Madrid dnes rozšířila dosavadní částečnou uzávěru města o dalších osm čtvrtí,…

V Německu a Rakousku přibývá nakažených, Dolní Rakousy zpřísňují restrikce

25.09.2020 13:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama