Teroristé IS prý plánují útok na turisty v Evropě, italská rozvědka to popřela

Berlín – Německé a italské tajné služby se podle informací německého deníku Bild domnívají, že teroristé z Islámského státu připravují útoky na evropská plážová letoviska. Cílem by údajně měly být jižní Francie a španělské Costa del Sol. Italská zpravodajská služba ale později tyto zprávy podle DPA odmítla jako nepravdivé. Ani německé ministerstvo zahraničí zatím žádné varování pro turisty nevydalo.

Islámský stát. Děti přesvědčeni, že IS je ten nejlepší svět.

Islámský stát podle Bildu plánuje letos v létě útoky po celé Evropě, které by měly mířit na turisty. Šéf italské rozvědky varoval, že se teroristé převlečou za prodavače zmrzliny nebo triček. "Nemáme ani ponětí, odkud tyto informace pocházejí," uvedla podle DPA italská tajná služba. A dodala, že takovéto zprávy by mohly jen zbytečně spustit poplach v již tak těžké době.

Jak napsal Bild, IS prý také posílá své bojovníky převlečené za prodavače občerstvení. Ti na sobě mohou mít umístěny sebevražedné vesty. Mohou prý také zakopávat bomby pod lehátka v italských, francouzských a španělských letoviscích.

Zpráva také uvádí, že německá tajná služba BND už se cvičila pro podobné případy u svých italských kolegů. Cílem je zabránit jakémukoliv krveprolití v místech hojně navštěvovaných turisty.

Podle deníku získali Italové informace o plánovaných teroristických útocích od svých tajných, ale spolehlivých zdrojů ze severní Afriky. V materiálu od informátorů se uvádí, že potenciální teroristé budou převlečeni za „uprchlíky servírující turistům jídlo a pití, nebo za prodavače doplňků, kteří pracují přímo na pláži".

Jejich plány podle Bildu zahrnují také využití automatických zbraní na přeplněných nábřeží, sebevražedných útoků a výbušných zařízení pohřbených v písku pod lehátky. IS, který teď má finanční i územní potíže - především na Středním východě - podle zprávy omezuje vojenské akce a naopak hledá jiné měkké cíle přímo na Západě. Právě tak prý vznikl nápad útoků na pláži.

Nejpravděpodobnějším cílem jsou podle rozvědky pláže na jihu Francie, středisla ve španělské oblasti Costa del Sol a obě pobřeží v Itálii. „Mohl by to být zcela nový rozměr teroru. Rekreační pláže nemohou být chráněny," cituje deník vysoce postaveného úředníka. V loňském roce při podobném útoku zahynulo 38 lidí. Střelec zahájil palbu přímo na pláži v Tunisku.

Velkou hrozbu v tomto směru přestavuje především skupina Boko Haram z Nigérie, která spolupracuje s IS. Může prý „aktivovat" své africké bojovníky, kteří přicestovali do Evropy a kteří prozatím svou loajalitu vůči teroristům skrývali.

„Tito lidé pravidelně cestují do Itálie a do dalších míst, mají platná víza a dokumenty. Nejsou tam nelegálně, protože jsou považováni za podnikatele a obchodníky. To je to, co je na nich tak nebezpečné," uvedl policejní náčelník senegalského města Saly Seck Pouye.

List dodává, že Německo dosud nevydalo žádné varování, ve kterém by své občany na možná teroristická ohrožení v zahraničních prázdninových destinacích upozorňovalo.

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

Související:

Právě se děje