Rakušané vypískali svého kancléře, bouří se kvůli migrační krizi

Vídeň – Rakouský kancléř a sociální demokrat Werner Faymann byl v neděli uvítán hlasitým bučením a posměšky. Politik vystoupil s projevem u příležitosti prvního máje před 80 tisíci lidmi.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Vlajka Rakouska
doporučujeme

Faymann vystoupil jen týden poté, co prožily rakouské vládní politické strany porážku v prvním kole prezidentských voleb, ve kterém výrazně zvítězil kandidát krajní pravice.

Posměky a pískání vykolejily Faymanna ve chvíli, kdy se snažil bránit kroky vládnoucí koalice týkající se migrační krize a rostoucí nezaměstnanosti, uvedla rakouská verze serveru The Local.

Zdroj: YouTube

Lidé v davu shromážděném před radnicí zvedali cedule s nápisy jako „Faymann do důchodu, ihned odstupte!" Politik se pokoušel zvýšit hlas a překřičet dav, příznivce sociálně demokratické strany a odbory, aby zvolili „sjednocenou cestu pro férové a společensky rovné Rakousko". Po několika minutách projevu byl definitivně vypískán.

Koalice složená z Faymannovy sociální demokracie (SPÖ) a konzervativní lidové strany (ÖVP), byla tvrdě poražena krajně pravicovou Stranou svobody, jejíž kandidát na prezidentský úřad Norbert Hofer vyhrál minulý víkend první kolo prezidentských voleb.

Kandidáti dvou hlavních stran, které řídí Rakousko od konce druhé světové války, se nedokázali dostat ani do druhého kola prezidentské volby, která se uskuteční 22. května. Svobodní (FPÖ) rovněž podle všeho získají dobrou pozici při celostátních volbách v roce 2018, volební průzkumy veřejného mínění straně připisují až 30 procent..

Několik regionálních šéfů strany už v posledních dnech rovněž požadovalo Faymannovu rezignaci - tyto hlasy ale byly až dosud odmítány.

Do Rakouska přišlo jen v roce 2015 asi 90,000 žadatelů o azyl, což je druhý nejvyšší počet v přepočtu na jednoho obyvatele. V reakci na to vláda vybudovala hraniční ploty a zavedla tvrdá omezení týkající se žadatelů o azyl.

To však neuklidnilo rostoucí nespokojenost mezi regionálními lídry Rakouska, kteří tvrdí, že jejich státy nejsou schopny nést břemeno mnoha nově příchozích. Kromě toho se Rakousko potýká s rostoucí nezaměstnaností, která zde byla donedávna nejnižší ze všech zemí Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozdělené Německo? Eurovolby ukázaly propast mezi západním a východním…

27.05.2019 13:57 Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo. Zatímco v západních spolkových…

Útočník v Polsku zranil 11letou školačku

27.05.2019 13:21 Jedenáctiletá žákyně a uklízečka utrpěly zranění poté, co do základní školy v městečku uprostřed…

Trest smrti pro Francouze v Iránu? Ministerstvo zahraničí protestuje

27.05.2019 13:14 Aktualizováno Francie je proti trestu smrti a hodlá toto své stanovisko připomenout iráckým úřadům. Irácký soud…

Macron volby neprohrál? Francouzský tisk komentuje výsledky voleb do EP

27.05.2019 12:37 Mizérie, poloviční úspěch, zásadní prohra, ale i "skorovýhra" je podle francouzského tisku výsledek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama