Řecko a Turecko hlásí vážný problém s uprchlíky. Důvod byste neuhodli

Ankara/Atény – Konec uprchlické krize, zdá se, zatím není v dohledu a situace uprchlíků podle expertů není pod kontrolou. Zpravodajský server Quartz poukázal v tomto ohledu na problém, o kterém se příliš nemluví – chybějící antikoncepci.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Vážný problém

Server vysvětluje, že ačkoliv nejde o zcela nečekanou situaci, absence plánovaného rodičovství mezi migranty představuje vážný problém.

„Tato populace má vyšší riziko neplánovaných těhotenství a má menší povědomí o antikoncepci; nemá k ní ani dostatečný přístup. Pro ženy žijící v uprchlických táborech neplánované těhotenství zhoršuje jejich strádání v už tak hrozné situaci, ale přesto se o problémech reprodukce v uprchlických táborech nebo místech konfliktu jen zřídka mluví jako o prioritním problému," vysvětluje.

Tento problém se podle serveru vztahuje jak na uprchlíky v Řecku, tak v Turecku. „Podle Populačního fondu OSN (UNFPA) v roce 2015 mezi syrskými ženami doma i těmi, které jsou uprchlíky, bylo půl milionu těhotenství. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve svých pokynech zdůrazňuje, že poskytnutí reprodukční zdravotní péče je ‚klíčové pro duševní a sociální zdraví jakéhokoliv jedince'."

Levné kondomy a antikoncepce

Nezisková organizace DKT Turkey, místní odnož organizace DKT International, která se soustředí na poskytování cenově dostupných kondomů a dalších forem antikoncepce, se snaží v této situaci poskytnout pomoc.

„Od roku 2009 DKT prodává kondomy, nitroděložní tělíska a antikoncepci za nižší cenu, než za jakou je nabízí mezinárodní značky. Dosáhla toho vyráběním a dovozem vlastních produktů," uvádí server.

Jakup Aydogan, ředitel DKT Turkey, serveru sdělil, že jeho organizaci v lednu kontaktovala organizace Circle of Health International (COHI), která poskytuje pomoc uprchlíkům na řeckém ostrově Lesbos. Dohodli se na tom, že DKT poskytne zdarma 10 tisíc kondomů.

Problémy v Řecku i Turecku

Aydogan podotýká, že dopravit tyto kondomy do Řecka nebyl jednoduchý úkol. Následně dodal, že se tento problém vztahuje i na Turecko, kde jsou „miliony uprchlíků".

Nedávno DKT také obdržena podobnou žádost jako od COHI, tentokrát ale od doktorky, která pracuje v tureckém táboře Kilis, který se nachází poblíž syrských hranic. Požádala DKT o nitroděložní tělíska; DKT jich zatím odeslala tisíc.

„Když ale zvážíte, že více než polovina těch stovek tisíc migrantů, kteří v Evropě žádají o azyl, je ve věku 18-34 let, je to jen kapka v moři," podotýká server a dodává: „Dětští uprchlíci a migranti čelí velkému nebezpečí, včetně toho, že skončí v rukou pašeráků nebo obchodníků s lidmi."

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francii došla trpělivost. Po málem upálených dětech našla bič na žluté…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Osmnáctý víkend po sobě prošel centrem Paříže protest žlutých vest. Ačkoliv se ho účastní méně lidí…

Francie držela ve vazbě dalšího českého řidiče, který měl v kamionu…

18.03.2019 20:39 V neděli 17. března byl pro podezření z pašeráctví ve Francii vzat do předběžné vazby další český…

Podezřelý ze střelby v Utrechtu byl zadržen, stupeň ohrožení snížen

18.03.2019 20:06 Aktualizováno Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které dnes…

Řádění žlutých vest odnesl šéf policie, byl odvolán

18.03.2019 19:49 Francouzský premiér Édouard Philippe dnes oznámil, že vláda v reakci na nové násilnosti během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama