Řecko a Turecko hlásí vážný problém s uprchlíky. Důvod byste neuhodli

Ankara/Atény – Konec uprchlické krize, zdá se, zatím není v dohledu a situace uprchlíků podle expertů není pod kontrolou. Zpravodajský server Quartz poukázal v tomto ohledu na problém, o kterém se příliš nemluví – chybějící antikoncepci.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Vážný problém

Server vysvětluje, že ačkoliv nejde o zcela nečekanou situaci, absence plánovaného rodičovství mezi migranty představuje vážný problém.

„Tato populace má vyšší riziko neplánovaných těhotenství a má menší povědomí o antikoncepci; nemá k ní ani dostatečný přístup. Pro ženy žijící v uprchlických táborech neplánované těhotenství zhoršuje jejich strádání v už tak hrozné situaci, ale přesto se o problémech reprodukce v uprchlických táborech nebo místech konfliktu jen zřídka mluví jako o prioritním problému," vysvětluje.

Tento problém se podle serveru vztahuje jak na uprchlíky v Řecku, tak v Turecku. „Podle Populačního fondu OSN (UNFPA) v roce 2015 mezi syrskými ženami doma i těmi, které jsou uprchlíky, bylo půl milionu těhotenství. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve svých pokynech zdůrazňuje, že poskytnutí reprodukční zdravotní péče je ‚klíčové pro duševní a sociální zdraví jakéhokoliv jedince'."

Levné kondomy a antikoncepce

Nezisková organizace DKT Turkey, místní odnož organizace DKT International, která se soustředí na poskytování cenově dostupných kondomů a dalších forem antikoncepce, se snaží v této situaci poskytnout pomoc.

„Od roku 2009 DKT prodává kondomy, nitroděložní tělíska a antikoncepci za nižší cenu, než za jakou je nabízí mezinárodní značky. Dosáhla toho vyráběním a dovozem vlastních produktů," uvádí server.

Jakup Aydogan, ředitel DKT Turkey, serveru sdělil, že jeho organizaci v lednu kontaktovala organizace Circle of Health International (COHI), která poskytuje pomoc uprchlíkům na řeckém ostrově Lesbos. Dohodli se na tom, že DKT poskytne zdarma 10 tisíc kondomů.

Problémy v Řecku i Turecku

Aydogan podotýká, že dopravit tyto kondomy do Řecka nebyl jednoduchý úkol. Následně dodal, že se tento problém vztahuje i na Turecko, kde jsou „miliony uprchlíků".

Nedávno DKT také obdržena podobnou žádost jako od COHI, tentokrát ale od doktorky, která pracuje v tureckém táboře Kilis, který se nachází poblíž syrských hranic. Požádala DKT o nitroděložní tělíska; DKT jich zatím odeslala tisíc.

„Když ale zvážíte, že více než polovina těch stovek tisíc migrantů, kteří v Evropě žádají o azyl, je ve věku 18-34 let, je to jen kapka v moři," podotýká server a dodává: „Dětští uprchlíci a migranti čelí velkému nebezpečí, včetně toho, že skončí v rukou pašeráků nebo obchodníků s lidmi."

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa a Asie proti Trumpovi: Summit ASEM podpořil dohodu s Íránem

19.10.2018 16:45 Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí se dnes na summitu ASEM v Bruselu shodli na podpoře…

Tvrdá rána pro Polsko. Soud EU nařídil okamžité zastavení soudní reformy

19.10.2018 16:30 Aktualizováno Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce…

Vztahy ČR-Německo? Petříček jednal v Berlíně, řešila se i uprchlická krize

19.10.2018 16:10 Aktualizováno Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po dnešním jednání s novým českým ministrem…

Znásilnění a krutá smrt novinářky. Je mi to moc líto, kaje se vrah…

19.10.2018 14:40 Jednadvacetiletý muž podezřelý z vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové dnes prohlásil, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama