Poláci se postavili Kaczyńskému: Ve Varšavě protestovalo přes 200 tisíc lidí

Varšava - V centru polské metropole se dnes sešlo přes 200 tisíc lidí, kteří protestovali proti politice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS). Šlo o nejpočetnější demonstraci od pádu komunismu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Polská vlajka

Stejně jako při předchozích protivládních protestech se rozcházejí údaje o počtu demonstrantů. Zatímco varšavská starostka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová z opoziční Občanské platformy (PO) na twitteru hovořila o 200.000 lidí, její zástupce Jaroslaw Jóźwiak později tento údaj zvedl na 240.000. Veřejnoprávní televize TVP odhadla, že protestu se zúčastnilo přes 200.000 lidí, což vyhodnotila jako nejpočetnější demonstraci od pádu komunismu.

Účastníci protestu vyrazili na několikakilometrový pochod podél sídel úřadů v centru metropole a podle televizních záběrů zcela zaplnili dvě náměstí a přilehlé ulice.

Na demonstraci dorazili rovněž šéfové největších opozičních stran PO a Moderní."Bude to dlouhý pochod k volbám, k vítězství, nedovolíme Jaroslawu Kaczyńskému, aby nás oddělil od Evropy za železnou oponu," vyzval k mobilizaci proti PiS předseda PO Grzegorz Schetyna.

Mezi lidmi se objevila řada karikatur vůdce PiS, kterého lidé zpodobnili třeba jako loutkoherce vodícího postavy premiérky Beaty Szydlové a prezidenta Andrzeje Dudy. Ti jsou sice nejvyššími ústavními činiteli, předseda strany disponující jen poslaneckým mandátem je však podle názoru velké části veřejnosti ovládá.

Zdroj: YouTube

Akci uspořádala občanská iniciativa Výbor na obranu demokracie (KOD), podle níž kroky kabinetu vytlačují Polsko na okraj Evropy, přestože za minulé liberální vlády patřilo k tahounům evropské integrace. "Jedno slovo musíme stále opakovat: dialog. Našim úkolem je všemi prostředky prosazovat kulturu dialogu," pronesl k demonstrantům předseda KOD Mateusz Kijowski, který použil slova pronesená dříve papežem Františkem.

Sám Kaczyński, který dnes patrně vůbec poprvé odpovídal na dotazy čtenářů zpravodajských webů, označil demonstraci za výraz frustrace některých skupin lidí nad převahou jeho strany. Vláda podle něho nechce Polsko vzdálit od EU, avšak na některé věci má odlišný názor než jádro unie.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Marseille pobodal dva lidi. Policie ho zneškodnila

19.02.2019 19:23 Dva lidi dnes pobodal v centru jihofrancouzského přístavu Marseille muž, kterého krátce nato…

Evropská komise kritizuje maďarskou vládní kampaň.Spojuje předsedu EK a…

19.02.2019 19:15 Nová kampaň maďarské vlády, která spojuje předsedu Evropské komise (EK) Jeana-Clauda Junckera a…

Čecha s falešnými doklady a drogami zadrželi na hraničním přechodu v Polsku

19.02.2019 19:04 Polští pohraničníci zadrželi na hraničním přechodu v Jakuszycích-Harrachově muže z Česka, který se…

Maďarsko a Polsko byly opět tématem diskuse států EU

19.02.2019 18:27 Především míru složitosti a politické citlivosti vleklé diskuse mezi státy EU o kvalitě právního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama