EU není superstát, ohradil se Tusk. Co si myslí o srovnání EU s Hitlerem?

Brusel – Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a aktivní zastánce odchodu Velké Británie z Evropské unie, v rozhovoru pro britský The Sunday Telegraph srovnal EU s Hitlerovým Německem. Jak informuje britský deník The Telegraph, odpověď ze strany Donalda Tuska, předsedy Evropské rady, na sebe nenechala dlouho čekat.

Donald Tusk, předseda Evropské komise, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tusk ve svém vyjádření Johnsonovo srovnání odsoudil a jeho argumenty nazval „absurdními". Deník podotýká, že jde v případě Donalda Tuska o výjimečnou situaci, jelikož tento politik obvykle ostré výroky svých kolegů nekomentuje.

Psali jsme:  

„Jde o otázku esence Unie, která je na kontinentě pokládána stále častěji. Každý v každé zemi má právo organizovat referenda a ptát se na ty nejtěžší otázky," uvedl Tusk. „My, zastánci EU, také máme právo a povinnost bránit naši vizi Evropy," vysvětlil.

„Bránit neznamená někoho poučovat a britští občané toto rozhodnutí učiní sami. Nepotřebují žádné našeptávače, obzvláště ne z Bruselu. Tohle vím velmi dobře. Ale když slyším, že je EU srovnávána s plány a projekty Adolfa Hitlera, nemůžu zůstat zticha. Takové absurdní argumenty by měly být zcela ignorovány, pokud by je ale nevyslovil jeden z nejvlivnějších politiků vládnoucí strany," zlobí se Tusk.

„Boris Johnson překročil hranice racionální debaty a projevila se jeho politická amnézie. V jistém slova smyslu ukázal stav mysli a emocí mnoha Evropanů nejen ve Velké Británii. To by ale nemělo být omluvou tohoto nebezpečného výpadku," uvedl.

„EU může být obviňována z mnoha věcí, ale i tak zůstává nejefektivnější obranou vůči tragickým a nebezpečným konfliktům mezi evropskými národy. Dnes si tuto banální a možná nudnou pravdu musíme připomínat. Jedinou alternativou unie je politický chaos, návrat k národnímu egotismu a návrat k vítězství antidemokratických tendencí, které by mohly vést k opakování historie. Jsem přesvědčen, že EU je naším společným nástrojem k řešení problému. Společným nástrojem, ne superstátem," dodal Tusk.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CDU zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen

07.07.2020 15:07 Nejsilnější německá strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - zvažuje, že zavede povinné kvóty…

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a…

07.07.2020 13:37 Aktualizováno Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy