Hladina Seiny klesá, Rakousko hlásí sesuv půdy a zatopené sklepy

Paříž/Vídeň - Zvednutí hladiny zatím ve francouzské metropoli nezpůsobilo větší škody. Řeka nevystoupala v noci na dnešek do předpokládané výše mezi 6,1 a 6,4 metru a stabilizovala se na úrovni 609 centimetrů. Situace se zlepšuje i v Německu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Seina zaplavila jen několik parčíků, sklepů a parkovišť. Obavy z možného zatopení suterénů muzeí Louvre a Orsay a dalších významných objektů či stanic metra u břehů řeky v centru Paříže se nenaplnily.

Prezident François Hollande navštívil o půlnoci Louvre, aby povzbudil týmy, které preventivně vynášely umělecká díla do vyšších pater. "V tomto okamžiku není obyvatelstvo nijak ohroženo," zdůraznila pařížská starostka Anne Hidalgová.

Zdroj: YouTube

Od začátku povodní ve Francii, tedy zhruba během týdne, zahynuly čtyři osoby a dalších 24 lidí bylo zraněno. Oznámil to dnes francouzský premiér Manuel Valls. Dosavadní bilance byla nejméně dva mrtví. Podle šéfa vlády přistoupily úřady k evakuaci 20.000 lidí, včetně 15.700 v oblastech kolem Paříže.

Vážné škody způsobily záplavy vyvolané lijáky z minulého víkendu ve více než 13 departementech. Ministryně pro životní prostředí Ségolène Royalová uvedla, že voda v zaplavených oblastech bude podle odborníků klesat velmi pomalu. Obává se, že po opadnutí hladiny se někde možná najdou další oběti.

V dolnorakouském okrese Neunkirchen dnes silné deště způsobily sesuv půdy, který na více než hodinu zablokoval silnici. Voda podle místní policie rovněž zaplavila velké množství sklepů.

Bavorská policie oznámila, že v pátek zemřel muž (72), kterého ve čtvrtek záchranáři vytáhli z rozvodněné řeky v Trifternu na jihu země a odvezli do nemocnice. Od začátku týdne tak v důsledku povodní zemřelo v Německu 11 lidí. Záplavy a několik obětí byly v pátek hlášeny také z Belgie a Rumunska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Slovensko prodloužilo zákaz vycházení, bude plošně testovat

17.01.2021 19:56 Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz…

Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

17.01.2021 15:29 Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim…

Rakousko prodloužilo lockdown. Restaurace a hotely otevřou až na jaře

17.01.2021 11:55 Rakousko prodlouží plošnou uzávěru kvůli šíření koronaviru o dva týdny do 7. února a zpřísní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama