Islám ve válce s demokracií: Nevěřte lžím, varuje think tank

Stockholm – Je islám slučitelný s demokracií? Zdánlivě snadná otázka, na kterou ale lze najít mnoho rozporuplných odpovědí. Americký think tank Gatestone Institute varuje, že odpověď je jasná, názor politiků tomu ale neodpovídá.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Korán, ilustrační fotografie
doporučujeme

Islám a demokracie

„Nemělo by být záhadou, zda je islám slučitelný s demokracií, nebo není. Vše, co musíte udělat, je podívat se na islámské materiály nebo zavolat kterémukoliv imámovi a předstírat, že na vás udělalo dojem, že islám nerozděluje náboženství od politiky," píše think tank ve své analýze.

„A přesto – když Gatestone Institute zavolal švédským politikům různého postavení a ptal se, jestli je islám slučitelný s demokracií, všichni nás ujistili, že tu nejsou absolutně žádné problémy – nebo zavěsili."

Varuje, že se „všichni bojí čelit faktům. V současné historii a v rámci 57 muslimských zemích v Organizaci islámské spolupráce (OIC) nebyl nikdy nikde islám slučitelný s demokracií, svobodou projevu, lidskými právy a právními jistotami. Tyto muslimské země nepodepsaly Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN," varuje analýza.

„Místo toho se tyto země připojily ke Káhirské deklaraci lidských práv v islámu, která vymezuje šaríu jako jediný základ pro lidská práva. Stručně řečeno, lidská práva jsou dobrá a v pořádku, ale jen pokud nejsou v konfliktu se šaríou – pokud k tomu dojde, má navrch šaría. V praxi to znamená, že v islámském světě v západním slova smyslu nejsou žádná lidská práva."

Strach promluvit

Think tank také varuje, že se politici evidentně bojí o islámu mluvit. „Zdá se, že dělají vše, co je v jejich silách, aby se vyhnuli odpovědi. Tvrdí, že jste se dovolali špatné osobě, zavěsí telefon – cokoliv, jen aby se vyhnuli diskuzi," popisuje think tank zkušenosti ze Švédska.

„Důvodem dost možná je, že bez ohledu na to, co řeknou, všichni vědí, co se stane těm, kteří kritizují islám – nejprve dostanete nálepku ‚islamofobní rasista', a pak, podobně jako umělec Lars Vilks, fatvu smrti na vaši hlavu," podotýká.

Varuje, že politici si neuvědomují, nakolik je islám provázaný s politikou. „Islám má svůj vlastní právní systém, který je postaven na božském zákoně (šaría); zákaz jakékoliv kritiky islámu a zákony, které regulují v podstatě všechno v životě lidí. U nově příchozích se navíc zdá, že nemají žádný zájem opustit tyto tradice a přijmout tradice Západu."

„Politiku nelze od islámu oddělit, je to součást našeho náboženství. Islám je kompletní systém, který lidé potřebují," uvedl například švédský imám Ali.

Co říkají oficiální zdroje?

A těm, kteří by tomuto tvrzení věřit nechtěli, analýza doporučuje podívat se na oficiální prohlášení na toto téma. Odkazuje například na fatvu číslo 07166 sepsanou uznávaným sunnitským šejchem Muhammedem al-Munadžidem, která nese název „Rozhodnutí o demokracii a volbách a podílení se na těchto systémech".

„Demokracie je člověkem vytvořený systém, který znamená vládu lidí pro lidi. Je proto v rozporu s islámem, protože vláda je pro Alláha, Nejvyššího, Všemocného, a není přípustné udělit legislativní práva jakékoliv lidské bytosti, ať jde o kohokoliv," uvádí se v této fatvě.

Dále se zde uvádí, že pokud člověk skutečně rozumí systému demokracie a vědomě se do něho zapojuje, ať už jako volič, nebo jako volený, pak se ocitá „ve vážném nebezpečí, protože demokratický systém je v rozporu s islámem a jeho schvalování a podílení se v něm jsou činy, které naznačují odpadnutí a ocitnutí se mimo islám."

Muslim se ale podle této fatvy může do demokratického systému zapojit, pokud tak činí kvůli tomu, aby omezil vládu zlých a nevěřících. Ve fatvě číslo 98134, na kterou analýza také upozorňuje, se pak dokonce výslovně píše: „Tento systém (demokracie) je ve skutečnosti ve válce s islámem a jeho následovníky."

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství kvůli Gretě. Vyvolala chaos v Lisabonu i Madridu, zasahovala…

06.12.2019 16:28 Do Madridu dnes z Lisabonu vlakem dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Ve…

Sjezd SPD definitivně rozhodl. V čele strany jsou dva odpůrci Merkelové

06.12.2019 16:22 Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 15:59 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama