Francouzky se začínají zahalovat. Kvůli sexuálnímu obtěžování

Paříž – Francouzky mění svůj styl oblékání a více se zahalují. Reagují tak na neustále narůstající počet případů sexuálního obtěžování v prostředcích městské hromadné dopravy. Naznačuje to průzkum, jehož výsledky teď byly zveřejněny.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Ženy ve Francii raději volí kalhoty před sukní, když cestují veřejnou dopravou, aby se vyhnuly sexuálnímu obtěžování. Podle nového průzkumu, o které informuje francouzská verze serveru The Local, si tímto způsobem vybírá oblečení téměř každá druhá Francouzka.

Výsledky také naznačují, že téměř 90 procent respondentek tvrdí, že v nějaké formě zažily ve veřejné dopravě sexuální obtěžování. I kvůli tomu teď ženy při cestování městskou dopravou mění své způsoby chování.

Do studie se zapojilo asi 6 tisíc respondentek, 48 procent z nich uvedlo, že když cestují metrem, autobusem nebo vlakem, vymění raději sukně za kalhoty, nebo pomocí šátku zahalují svůj výstřih.

Stejný počet žen také uvedl, že v určitých dobách veřejnou dopravu kvůli obtěžování nepoužívají vůbec, a to zejména ve večerních hodinách. 34 procent uvedlo, že raději jede na kole ve vlastním autě nebo si bere taxíka, aby se vyhnulo obtěžování.

87 procent žen zažilo obtěžování ve veřejné dopravě, které zahrnovalo pískání nebo volání jako na kočku, dotěrné otázky, urážky, hrozby nebo přímo sexuální napadení.

Problematikou se už delší dobu zabývá skupina Osez le Feminisme, která vede kampaň za práva žen. „Problém je, že obtěžování ve veřejné dopravě je v podstatě zlehčováno. Čísla jsou však šokující. Existuje všude, ale když mladé cizinky přijdou do Paříže, ihned si toho všimnou," uvedla zástupkyně organizace Margaux Colletová.

Navzdory tomu, že mnoho z těchto hlášených případů (86 procent) se stalo za přítomnosti svědků, oběti uvedly, že v drtivé většině případů (89 procent) jim nikdo nepomohl

O své zkušenosti promluvila pod podmínkou anonymity i šestadvacetiletá žena. Paříž je podle ní vůbec nejhorší místo, co se týče sexuálních útoků. „Lidé v Paříži mají hodně svobody. Je to, jako by jim bylo úplně jedno, co říkají, nebo jak by se kvůli tomu ostatní mohli cítit," uvedla.

„Někdy jsem záměrně měnila vlakovou soupravu, pokud v ní cestovalo hodně mužů. Raději jsem se snažila nedostávat do situací, kde byl větší počet mužů a já sama, protože vím, co by se stalo. Muži v metru často měnili místa, aby si mohli sednout vedle mě a zahájit konverzaci. Byla jsem jako zahnaná do kouta," popisuje.

Nebyla to prý ale jen slova, co ji obtěžovalo. Jeden opilý muž jí prý vzal nejprve za ruku a pak jí sáhl na zadek. „Nenahlásila jsem to, jen jsem šla pryč. Tak nějak jsem si na toto chování v Paříži zvykla. Není to jako v jiných městech, kde jsem byla," přiznává žena.

Loni byla dokonce spuštěna vládní kampaň, která se zabývala problematikou sexuálního obtěžování v dopravních prostředcích. Informační akce s názvem „Zastav – už je toho dost" měla problém vyřešit, zavedena byla i další opatření. Patřily mezi ně nové digitální přístroje přinášející zprávy o obtěžování, včetně textových sdělení, nebo školení zaměstnanců dopravního podniku s cílem zlepšit empatii s oběťmi.

Jak se ale ve světle tohoto výzkumu zdá, ani za rok se nic nezměnilo. Tento rok například přišla zpráva o tom, že byla v pařížském metru napadena americká studentka umění. Dva muži se ji pokusili znásilnit při čekání na nástupišti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama