Francouzky se začínají zahalovat. Kvůli sexuálnímu obtěžování

Paříž – Francouzky mění svůj styl oblékání a více se zahalují. Reagují tak na neustále narůstající počet případů sexuálního obtěžování v prostředcích městské hromadné dopravy. Naznačuje to průzkum, jehož výsledky teď byly zveřejněny.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Ženy ve Francii raději volí kalhoty před sukní, když cestují veřejnou dopravou, aby se vyhnuly sexuálnímu obtěžování. Podle nového průzkumu, o které informuje francouzská verze serveru The Local, si tímto způsobem vybírá oblečení téměř každá druhá Francouzka.

Výsledky také naznačují, že téměř 90 procent respondentek tvrdí, že v nějaké formě zažily ve veřejné dopravě sexuální obtěžování. I kvůli tomu teď ženy při cestování městskou dopravou mění své způsoby chování.

Do studie se zapojilo asi 6 tisíc respondentek, 48 procent z nich uvedlo, že když cestují metrem, autobusem nebo vlakem, vymění raději sukně za kalhoty, nebo pomocí šátku zahalují svůj výstřih.

Stejný počet žen také uvedl, že v určitých dobách veřejnou dopravu kvůli obtěžování nepoužívají vůbec, a to zejména ve večerních hodinách. 34 procent uvedlo, že raději jede na kole ve vlastním autě nebo si bere taxíka, aby se vyhnulo obtěžování.

87 procent žen zažilo obtěžování ve veřejné dopravě, které zahrnovalo pískání nebo volání jako na kočku, dotěrné otázky, urážky, hrozby nebo přímo sexuální napadení.

Problematikou se už delší dobu zabývá skupina Osez le Feminisme, která vede kampaň za práva žen. „Problém je, že obtěžování ve veřejné dopravě je v podstatě zlehčováno. Čísla jsou však šokující. Existuje všude, ale když mladé cizinky přijdou do Paříže, ihned si toho všimnou," uvedla zástupkyně organizace Margaux Colletová.

Navzdory tomu, že mnoho z těchto hlášených případů (86 procent) se stalo za přítomnosti svědků, oběti uvedly, že v drtivé většině případů (89 procent) jim nikdo nepomohl

O své zkušenosti promluvila pod podmínkou anonymity i šestadvacetiletá žena. Paříž je podle ní vůbec nejhorší místo, co se týče sexuálních útoků. „Lidé v Paříži mají hodně svobody. Je to, jako by jim bylo úplně jedno, co říkají, nebo jak by se kvůli tomu ostatní mohli cítit," uvedla.

„Někdy jsem záměrně měnila vlakovou soupravu, pokud v ní cestovalo hodně mužů. Raději jsem se snažila nedostávat do situací, kde byl větší počet mužů a já sama, protože vím, co by se stalo. Muži v metru často měnili místa, aby si mohli sednout vedle mě a zahájit konverzaci. Byla jsem jako zahnaná do kouta," popisuje.

Nebyla to prý ale jen slova, co ji obtěžovalo. Jeden opilý muž jí prý vzal nejprve za ruku a pak jí sáhl na zadek. „Nenahlásila jsem to, jen jsem šla pryč. Tak nějak jsem si na toto chování v Paříži zvykla. Není to jako v jiných městech, kde jsem byla," přiznává žena.

Loni byla dokonce spuštěna vládní kampaň, která se zabývala problematikou sexuálního obtěžování v dopravních prostředcích. Informační akce s názvem „Zastav – už je toho dost" měla problém vyřešit, zavedena byla i další opatření. Patřily mezi ně nové digitální přístroje přinášející zprávy o obtěžování, včetně textových sdělení, nebo školení zaměstnanců dopravního podniku s cílem zlepšit empatii s oběťmi.

Jak se ale ve světle tohoto výzkumu zdá, ani za rok se nic nezměnilo. Tento rok například přišla zpráva o tom, že byla v pařížském metru napadena americká studentka umění. Dva muži se ji pokusili znásilnit při čekání na nástupišti.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství kvůli Gretě. Vyvolala chaos v Lisabonu i Madridu, zasahovala…

06.12.2019 16:28 Do Madridu dnes z Lisabonu vlakem dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Ve…

Sjezd SPD definitivně rozhodl. V čele strany jsou dva odpůrci Merkelové

06.12.2019 16:22 Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 15:59 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama