NATO schválilo na východě čtyři prapory, válku s Ruskem ale nechce

Varšava - Severoatlantická aliance posílí své východní křídlo rozmístěním čtyř vícenárodních praporů. Na tiskové konferenci po dnešním jednání summitu NATO ve Varšavě to řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Dodal, že Rusko by nemělo a nesmí být izolováno.

Přidejte svůj názor 157 komentářů

NATO
doporučujeme

Vojáci USA budou podle něj základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanada v Lotyšsku a Německo v Litvě.

Prapory budou na místě od příštího roku a to tak dlouho, jak bude potřeba.

Podle Stoltenberga rozhodnutí ukazuje sílu transatlantické vazby a dává jasně najevo, že útok na jednoho spojence bude chápán jako útok na celou alianci. "Mnoho spojenců na jednání oznámilo, že různým způsobem přispějí," podotkl generální tajemník NATO s tím, že tak učinili "prakticky všichni".

Stoltenberg poznamenal, že rozhodnutí o posílení v oblasti o celkem asi 3000 až 4000 vojáků, kteří budou na určitou dobu "rotovat" z různých zemí, je založeno na doporučeních vojenských odborníků.

NATO nechce konfrontaci, stojí o dialog s Ruskem

Rusko by nemělo a nesmí být izolováno, řekl po dnešním jednání summitu NATO generální tajemník aliance Stoltenberg. Aliance podle něj nejen posiluje svou obranu kvůli nové bezpečnostní situaci, ale dál se také snaží o konstruktivní dialog s Moskvou.

"Nechceme novou studenou válku, nechceme nové závody ve zbrojení a nehledáme konfrontaci," řekl Stoltenberg. Připomněl, že Rusko je největší soused NATO, stálý člen Rady bezpečnosti OSN a hraje významnou roli při zvládání bezpečnostních výzev v Evropě i v jejím okolí.

Aliance má podle Stoltenberga právě kvůli vyšší vojenské aktivitě v Evropě zájem dohodnout se s Ruskem na "pravidlech provozu", je totiž třeba vyhnout se nehodám a nedorozuměním.

Aliance už řadu měsíců poukazuje například na agresivní chování ruských vojenských pilotů v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem. Stoltenberg proto dnes uvítal "zvýšený zájem z ruské strany řešit transparentnost, snižování rizika a leteckou bezpečnost v baltské oblasti". Ruský prezident Vladimir Putin se totiž v tomto smyslu vyjádřil při své nedávné návštěvě Finska. Generální tajemník ale podotkl, že zná ruská vyjádření jen z médií a tak čeká, zda se na stole ocitnou také nějaké konkrétní návrhy.

Loading...
Vstupte do diskuze (157)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Brexit za dveřmi. Co všechno se změní, jakmile Británie 31. ledna vystoupí…

26.01.2020 20:52 Aktualizováno Otázky a odpovědi k takzvanému přechodnému období po vystoupení Británie z EU a k možnému tvrdému…

Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

26.01.2020 20:20 Nedávno zvolený předseda Evropského parlamentu, David Sassoli, přivítá na půdě evropských institucí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama