Donald Tusk o brexitu: Šlo jen o nehodu. Jak vidí budoucnost EU?

Brusel – Jednou z největších obav po britském breitu je možné spuštění odchodu dalších zemí z EU. Donald Tusk, předseda Evropské rady, se ale dalších možných „exitů“ nebojí. Uvedl to na tiskové konferenci ve Varšavě, kde se koná summit NATO. Informoval o tom server Politico.

Donald Tusk, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tusk se podle serveru neobává, že by britský odchod spustil trend odchodu dalších zemí z EU. Prezident Evropské komise ale na druhou stranu uznal, že brexit je „smutný, ale smysluplný“.

„Všem našim oponentům, jak uvnitř, tak venku, kteří doufají v pokračování brexitu, chci nahlas a jasně vzkázat: na obrazovce slova ‚Pokračování příště‘ neuvidíte,“ uvedl Tusk.

S tím nesouhlasí například předsedkyně francouzské Národní Fronty Marine Le Penová, která již ostatní státy ke konání referenda vyzvala.

Tusk dodal, že „geopolitické následky“ britského odchodu z EU „mohou být velmi závažné“, světu by se ale mělo ukázat, že „bez ohledu na to, jak je to smutné a smysluplné, jde jen o nehodu, nikoliv o začátek nějakého dalšího procesu“.

Zdůraznil také, že další krok je na Velké Británii – Brusel nyní musí podle evropské legislativy počkat, až Londýn oficiálně uplatní článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájí tak proces vystoupení země z EU.

Témata: Donald Tusk | EU | Brexit
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Dánský soud poslal do vězení dvojici Švédů za bombový útok na berní úřad

09.07.2020 17:39 Aktualizováno Dánský soud dnes uznal dvojicí švédských občanů vinnou z loňského bombového útoku na daňový úřad v…

Na Slovensku přibylo nakažených koronavirem, Bulharsko znovu zavádí…

09.07.2020 17:37 Aktualizováno Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní…

Slovenská vláda chystá reformu justice, změna se dotkne i ústavního soudu

09.07.2020 14:51 Zavedení prověrek majetkových poměrů soudců a jejich spolehlivosti, změny při obsazování členů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy