Uprchlíci jako krycí plán na odchod z EU? V Maďarsku prý jde o mnohem víc

Budapešť - Maďarská socialistická strana (MSZP) se odmítá zúčastnit referenda o přerozdělování migrantů, které iniciovala vláda Viktora Orbána. Tvrdí, že jde jen o hloupý vzkaz Bruselu a o možnost, jak odejít z Evropské unie.

Plot proti uprchlíkům na srbsko-maďarské hranici
doporučujeme

Předseda MSZP Gyula Molnár dnes své rozhodnutí zdůvodnil tím, že plebiscit nebude mít žádné právní důsledky. Informovala o tom agentura MTI.

"Je to jen hloupý odkaz Bruselu," prohlásil šéf MSZP na tiskové konferenci. Molnár v této souvislosti vyslovil podezření, že politici vládnoucí strany Fidesz chtějí vyvést Maďarsko z Evropské unie.

Maďarský prezident János Áder vypsal referendum týkající se kvót na 2. října. Předseda MSZP dnes oznámil, že jeho strana v tomto termínu uspořádá takzvaný Den svobodné Evropy. Socialisté vyzvali k účasti všechny strany, občanská sdružení a odbory, které podporují setrvání Maďarska v EU.

Maďarsko přitom s odsunem ilegálních migrantů už začalo. Informovala o tom Bělehradská rozhlasová a televizní stanice B92, podle které nedochází k vyhošťování přes řádně hraniční přechody, ale přes provizorní průchody ve loni zřízeném hraničním plotě.

V úterý také začaly v Maďarsku platit nové hraniční předpisy. Podle nich budou ilegálové zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásu vráceni zpět za hranici a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl. Osoby, které se podřídí, nebudou ze země vyhoštěny a jejich žádosti budou bezodkladně posouzeny.

György Bakondi, bezpečnostní poradce předsedy maďarské vlády Viktora Orbána, dnes upřesnil, že 870 migrantů zastavila pohraniční policie, když se snažili ilegálně vstoupit do země. Zbylým 190 osobám se podařilo překonat hraniční plot, ale byli také zadrženi.

Maďarská vláda už dříve uvedla, že je rozhořčena kroky Evropské unie v otázce uprchlické krize a udělá vše proto, aby se její přístup změnil. Vyjádřila také souhlas s kroky Rakouska.

"Maďarská vláda udělá pro to, aby dosáhla změny přístupu Evropské unie k migrační politice," prohlásil před několika týdny ve veřejnoprávní televizi M1 poradce premiéra pro vnitřní bezpečnost György Bakondi.

"Je třeba skoncovat s tím, že hlavním politickým směrem unie je přijímání, usazení, integrace a rozdělení migrantů. Je třeba se také soustředit na dosažení schopnosti Evropy ochránit své hranice a zajištění kontrol na vnějších hranicích, které by sloužily k bezpečnostnímu prověřování příchozích a k zajištění bezpečnosti občanů EU," dodal Bakondi.

Maďarská vláda podle jeho slov souhlasí s politickým postojem Rakouska, že tzv. hotspoty na kontrolu příchozích migrantů je třeba zřídit mimo území unie a že k hranicím je možno pustit už jen ty, kteří byli bezpečnostně prověřeni, o kterých se ví, kdo jsou, proč přicházejí a že jsou skutečně oprávněni na poskytnutí azylu.

Témata: Maďarsko | uprchlíci | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku je jeho nakažlivější…

18.01.2021 20:36 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

18.01.2021 17:53 Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty,…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama