Nová pravidla pro uprchlíky: Bude jich v Česku víc? Zděšené je i Maďarsko

Brusel/Budapešť - Evropská komise navrhla sjednotit azylovou politiku členských zemí. Současný proces je nejednotný a uprchlíci míří do nejštědřejších zemí, návrh reformy si klade za cíl sjednotit a zjednodušit celý proces. Díky tomu by se mělo udělování azylu výrazně zrychlit a také by se mělo zlepšit začlenění uprchlíků do společnosti. Zároveň by podle nové politiky mělo být snazší oddělit ty, kteří mají na azyl nárok od těch, kteří o ochranu v Unii žádat nemohou.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

I když v letošním roce počet uprchlíků mířících do Evropy klesl, množství běženců je nutné aktivně řešit. Evropská komise se proto rozhodla pro vytvoření nového společného schématu, které celý proces zjednoduší a zrychlí.

"Evropská unie potřebuje systém, založený na společných pravidlech, solidaritě a spravedlivém dělení povinností. Navrhovaná reforma zajistí, že osoby s potřebou mezinárodní ochrany ji dostanou rychle, ale také ti, kteří nemají právo na ochranu EU mohou být okamžitě navráceni," uvedl k návrhu místopředseda Junckerovy Evropské komise Frans Timmermans.

Základem je sjednotit postupy udělování azylu ve všech členských zemích a tím zabránit aktuální situaci, kdy uprchlíci směřují do nejštědřejších zemí. Tím by se výrazně měl snížit ilegální přesun uprchlíků přes země EU do jejich cílové země.

Celý postup přijímání uprchlíků do jednotlivých zemí by se měl výrazně urychlit. V dnešní době může vyřízení žádosti o azyl zabrat i několik let, po reformě by se měl proces zkrátit na maximálně půl roku. Ještě rychleji by mělo probíhat zamítání žádostí, které nesplňují podmínky pro poskytnutí azylu v EU.

Návrh se nezabývá pouze přijímáním a odmítáním žadatelů o azyl, ale také integrací uprchlíků do společnosti. Uprchlíci by měli mít rychleji možnost získat práci. Změny by se týkaly i sociální podpory. Reforma má navíc přinést vážnější postihy při porušování zákonů, nespolupráci a neochotě při integraci.

Návrh ještě čeká dlouhá cesta, musí ho schválit europoslanci a hlavně členské země. Reforma už sklidila kritiku některých agentur a politiků. Hnutí Amnesty International označilo reformy za cynický pokus o zesílení hradeb Evropy.

"Co komise skutečně zamýšlí těmito návrhy je to, že umístí několik urpchlíků, aby jich mohla více odmítnout," uvedla ředitelka evropské kanceláře Amnesty International Iverna McGowan.

János Lázár, šéf úřadu kabinetu premiéra Viktora Orbána, dnes návrh EK označil za "zvlášť nebezpečný" pro Maďarsko, neboť tento plán podle něj ohrožuje svrchovanost země.

Lázár na dnešní tiskové konferenci poznamenal, že na programu přemísťování migrantů pracovaly společně Evropská komise a Evropský parlament, což jen zvyšuje důležitost referenda o povinných kvótách pro příjem migrantů, které se v Maďarsku uskuteční 2. října.

Šéf Orbánova úřadu při pravidelném čtvrtečním setkání s novináři rovněž odmítl zprávy organizací hájících lidská práva, které obviňují Maďarsko z násilného zacházení s migranty na hranicích. Podle MTI Lázár konstatoval, že úřady jednají s migranty profesionálním způsobem.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francii digitální daň prošla, s USA se zatím dohodla

22.01.2020 17:54 Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský…

Brexit se měnit nebude, britská sněmovna odmítla změny zákona

22.01.2020 17:35 Britská Dolní sněmovna dnes odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě…

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

22.01.2020 17:31 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel…

Čaputová kritizovala orgány činné v trestním řízení, pustila se i do…

22.01.2020 17:14 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes kritizovala policii a prokuraturu, že řádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama