Uzavření dveří EU Turecku je vážná chyba, zlobí se Juncker

Brusel - Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Učinit by tak podle něj měla i kvůli rozsáhlým čistkám v armádě, státní správě a školství, které Ankara zahájila po červencovém zmařeném pokusu o vojenský převrat. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ale důrazně nesouhlasí. Podle něj by to byla zásadní chyba.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Donald Tusk a Jean-Claude Juncker
doporučujeme

Turecko požádalo o členství v unii již v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Vstupní rozhovory s Ankarou zahájila EU v roce 2005. Rozhovory byly dlouho zamrzlé mimo jiné kvůli nedodržování svobody projevu a porušování lidských práv v Turecku.

V poslední době se začalo mluvit o možném zahájení dalšího kola přístupových rozhovorů. Jelikož ale prezident Recep Tayyp Erdogan začal hlasitě spekuluje o zavedení trestu smrti, podle mnohých není možné s Tureckem o členství dál jednat.

Psali jsme:  

„Víme, že demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují k tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit," uvedl Kern v rozhovoru poskytnutém stanici ORF. Kromě politické situace je podle Kerna překážkou také hospodářská situace země. „Považuji členství Turecka v horizontu let a možná i desetiletí za nemožné," dodal. Možnost, že by Turecko mohlo do EU přece jen vstoupit, je podle něj „už jen diplomatickou fikcí".

„Pokud někdo budí v Turecku dojem, že EU není připravena přijmout Turecko, pak bych řekl, že je to vážná chyba zahraniční politiky," řekl Juncker německé veřejnoprávní televizi ARD. „Nemyslím si, že by bylo užitečné, kdybychom jednostranně ukončili jednání s Tureckem," řekl a dodal, že takové rozhodnutí musí být jednomyslným rozhodnutím všech členských států. A tuto vůli prý u všech států nevidí.

Zároveň ale připustil, že Turecko bude mít ještě hodně práce, aby splnilo všechny podmínky stanovené členstvím v bloku. „Turecko ve svém současném stavu nemůže být členem Evropské unie, a už vůbec ne, pokud se rozhodne, jak někteří varovali, znovu zavést trest smrti. To by vedlo k okamžitému přerušení jednání," varoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřestýš mířící z Česka do Chorvatska uštknul v Rakousku seniora

28.02.2020 18:14 V Rakousku uštknul chřestýš seniora, který plaza převážel z Česka do Chorvatska. Muž nyní leží ve…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Otazníky nad koronavirem: Není jasné, kde se nakazil Dán, který lyžoval v…

28.02.2020 15:26 Italská média informují o případu Dána, který minulý týden lyžoval v severní Itálii a u kterého se…

NATO je solidární s Tureckem. Stoltenberg vyzval Rusko k zastavení bojů v…

28.02.2020 14:26 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko a Sýrii k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama