Summit EU27 v Bratislavě nebude řešit vyjednávání o brexitu. Prioritu má migrační krize

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk se dnes sešel s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. Probíral se mimo jiné neformální summit EU, který se bude konat 16. září v Bratislavě.

Donald Tusk
doporučujeme

"Summit v Bratislavě se nebude zabývat otázkou vyjednávání s Londýnem o odchodu Británie z EU," řekl Tusk.

Zároveň zopakoval jasnou pozici zemí bloku, které s Londýnem nehodlají o takzvaném brexitu vyjednávat, dokud nebude formálně aktivován příslušný článek 50 lisabonské smlouvy. Premiérka Theresa Mayová dává najevo, že s aktivací článku počítá možná až v příštím roce.

Bez formálního britského oznámení o záměru z EU odejít podle Tuska rozhovory začít nemohou a nezačnou. Tento princip je součástí unijních smluv, podotkl někdejší polský premiér. "Má to svůj důvod, kterým je obrana zájmů členů unie, kteří chtějí zůstat dohromady. Ne těch, kteří se rozhodnou odejít. Proto bychom tento princip neměli opouštět," poznamenal Tusk.

Prezidenti a předsedové vlád zemí EU bez britského zástupce budou ale podle Tuska v Bratislavě diskutovat o tom, co brexit politicky znamená pro Evropskou unii. "Budeme muset hovořit o sobě, o EU, z níž Británie dříve či později odejde," řekl Tusk před novináři.

Debata v Bratislavě musí být otevřená a nesmí se vyhýbat ani kontroverzním a složitým tématům, míní Tusk. Podle jeho "hlubokého přesvědčení" musí být prioritou návrat kontroly v oblasti vnitřní bezpečnosti a také na vnější hranici EU.

Šéf Evropské rady podotkl, že před bratislavskou schůzkou je už nyní v kontaktu s evropskými politiky a společně sdílí přesvědčení, že klíčovým problémem zůstává migrační problematika.

O přípravě bratislavského jednání bude Tusk v pátek jednat se slovenským premiérem Robertem Ficem. Slovensko je nyní na půl roku předsednickou zemí EU.

Témata: Donald Tusk | EU | Brexit
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy