Dohoda o migrantech je odsouzena k nezdaru. Pokud se něco nestane, bude to hodně zlé, varuje expert

Brusel - Muž, který navrhl dohodu mezi EU a Tureckem, která měla vyřešit migrační krize v Evropě, tvrdí, že úmluva je odsouzena k neúspěchu. Gerald Knaus ředitel a zakladatel Iniciativy evropské bezpečnosti (ESI) poukazuje, že vše komplikuje jeden zásadní bod.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Úředníci v Bruselu nabídli Turecku 3 miliardy eur, tedy asi 81 miliard korun, a bezvízový styk s celou EU, pokud Ankara zakročil a zastaví migrační krizi. Knaus však tvrdí, že pokud Turecko nebude bezpečné, pak plány posílat migranty zpět nebudou fungovat.

Jeho think-tank poprvé mluvil o myšlence dohody mezi EU a Tureckem už loni, ale od té doby Tureckem otřásl neúspěšný pokus o vojenský převrat, kvůli kterému zemřely stovky lidí a tisíce dalších byly zatčeny.

„Tato dohoda měla být výkladní skříní Evropské unie. Jenže dohoda se nezdaří, pokud Turecko nebude bezpečná země, abychom mohli posílat lidi zpět. Turecko chce bezvízový styk. Ale na oplátku by Turecko mělo nejprve být bezpečné," vysvětluje Knaus.

Zakladatel ESI varuje, že pokud nebudou podniknuty kroky ke zlepšení situace v Turecku, pak by migranti tábořící na řeckých ostrovech mohli na místě zůstat na neurčito.

„Víme, co je třeba udělat, ale to se nestane. Úmluva o uprchlících je hodně důležitá pro budoucnost Řecka a schopnost EU hlídat své hranice. Doufám, že lídři EU uspějí, protože možné to je," cituje Knause server Express.

Dohoda by podle něj mohla fungovat, pokud Řecko zrychlí proces zpracovávání migrantů, pokud Turecko zlepší svůj azylový systém a pokud EU pomůže s masovým přesidlováním," myslí si. „Na papíře to je, ale ve skutečnosti nebyly tyto tři klíčové body uvedeny do praxe," přiznává.

Loading...
Témata: Turecko | EU | uprchlíci
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce, aby Merkelová vládla celé Evropské unii

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Probíhající volby do Evropského parlamentu přinesou i konec funkčních období několika vrchních…

Ve vězení zemřel lídr Pravé IRA Seamus McGrane

25.05.2019 21:45 Ve věznici zemřel ve věku 64 let jeden z lídrů radikální organizace Pravá IRA Seamus McGrane, který…

Zloději v Německu ukradli žvýkačky, dali je dětem

25.05.2019 20:24 Německá policie řeší případ dvou vykradených automatů na žvýkačky. Svědky jsou děti, které si sice…

Po útoku v Lyonu 13 zraněných. Policie hledá tohoto pachatele

25.05.2019 19:33 Aktualizováno Francouzská policie pátrá po podezřelém jako pravděpodobném strůjci páteční exploze zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama