Budeme přísní, slíbil Juncker. Brusel navrhne systém registrace příchozích do EU

Štrasburk - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v dnešním projevu k europoslancům mimo jiné řekl, že by všichni lidé přijíždějící do EU měli být registrováni v novém systému, jehož vznik chce Brusel navrhnout do listopadu. Juncker dále navrhuje vznik evropských sborů solidarity.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Donald Tusk a Jean-Claude Juncker
doporučujeme

"Budeme velmi přísní ohledně toho, kdo se může dostat přes hranice. Každý, kdo bude přijíždět do EU, či ji bude opouštět, bude registrován," slíbil Juncker.

Zaznamenáváno podle něj bude automaticky datum i důvod cesty a bude tak možné určit, kdo má na cestu právo ještě před tím, než dotyčný na evropské území dorazí. Posílena má být policejní agentura Europol tak, aby mohla lépe pomáhat s výměnou informací.

Juncker ve Štrasburku vystoupil s projevem o stavu EU jen dva dny před neformální schůzkou šéfů států a vlád sedmadvaceti zemí unie, kteří chtějí v Bratislavě hovořit o budoucnosti bloku.

Nynější slovenské předsednictví EU šéf komise vyzval, aby pomohlo překonat rozdíly mezi těmi, kdo jsou zdrženliví vůči integraci uprchlíků ve svých společnostech a těmi, kdo si stejně jako on myslí, že spravedlivý podíl všech členů EU na přerozdělování běženců je zásadní.

Evropa by podle Junckera měla být daleko více zapojena také do řešení krize v Sýrii, která je jedním z hlavních důvodů nynější migrační krize. "Evropa je hrdá na to, že je měkkou silou. Ale ve světě, který je stále nebezpečnější, to nestačí," poznamenal předseda unijní exekutivy.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová by se proto podle něj měla stát skutečným "ministrem zahraničí" EU, měla by spojit úsilí národních diplomacií a s celou touto vahou zasednout u stolu, kde se o Sýrii jedná. O řešení syrské krize jednají nyní především USA a Rusko, které také nedávno dohodli poslední pokus o příměří. Evropa by měla přijít s vlastní strategií pro řešení syrské krize, řekl Juncker.

Psali jsme:  

Evropa se podle šéfa komise musí dokázat bránit zvnějšku i zevnitř. Juncker připomněl, že v loňském roce se v EU odehrálo 14 teroristických útoků. "Musíme teroristům ukázat, že jejich útok na naše hodnoty nemá naději na úspěch," prohlásil šéf komise. Evropská tolerance ale nesmí jít na úkor bezpečnosti, Juncker připomněl boj s financováním terorismu či snahou potírat teroristickou propagandu a radikalizaci na internetu například ve věznicích a jinde.

Společná evropská pohraniční a pobřežní stráž by proto podle Junckera měla začít plně pracovat už v říjnu a ne až na konci roku, jak bylo původně plánováno. Na bulharských hranicích, kde už nyní je přes 100 pracovníků agentury Frontex, by podle něj mělo být právě v říjnu rozmístěno dodatečných 200 pohraničníků s pěti desítkami kusů techniky.

Evropská komise také navrhuje zřízení "evropských sborů solidarity", uvedl Juncker. Mladí lidé z celé EU budou v jejich rámci moci nabídnout své síly a pomoc v krizích jako je migrace či nedávné zemětřesení v Itálii. Vzniknout by měly co nejdříve a v roce 2020 podle Junckera mít k dispozici až 100.000 mladých Evropanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřestýš mířící z Česka do Chorvatska uštknul v Rakousku seniora

28.02.2020 18:14 V Rakousku uštknul chřestýš seniora, který plaza převážel z Česka do Chorvatska. Muž nyní leží ve…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Otazníky nad koronavirem: Není jasné, kde se nakazil Dán, který lyžoval v…

28.02.2020 15:26 Italská média informují o případu Dána, který minulý týden lyžoval v severní Itálii a u kterého se…

NATO je solidární s Tureckem. Stoltenberg vyzval Rusko k zastavení bojů v…

28.02.2020 14:26 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko a Sýrii k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama