Europoslanci za ODS sepsuli Junckera: V čele komise nemá co dělat

Brusel/Štrasburk - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes přednesl projev o stavu Evropské unie. Podle europoslanců ODS byla jeho řeč nudní a neinspirativní. Juncker je podle nich zárukou, že se Evropská unie žádných potřebných reforem nedočká. 

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jan Zahradil na 24. kongresu ODS
doporučujeme

ODS tvrdí, že opět Juncker dokázal, že nemá v čele komise co dělat, uvedla tisková mluvčí strany Jana Havelková. Že nynější šéf EK není mužem na správném místě, soudí i europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

„Bohužel projev předsedy Junckera ukázal, že po brexitu jde komise směrem, kterého jsme se obávali - tedy více Evropy, osočování členských států z populismu a z nepochopení krásných společných evropských ideálů," řekl místopředseda ODS Evžen Tošenovský. Za velmi nebezpečné podle Havelkové považuje prohlášení o evropském generálním štábu bez jakéhokoli zakotvení vůči NATO. „Co to vlastně znamená? Bude tedy našemu parlamentu odebráno právo rozhodovat o zahraničních misích našich vojáků?" dodal Tošenovský.

Šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil z ODS odsoudil jako nebezpečnou myšlenku o společné armádě. „Opět jsme slyšeli o evropském generálním štábu a evropské armádě, což není nic jiného než vzkaz našim spojencům, že NATO nás už nezajímá. Evropa by tak přišla o jedinou garanci bezpečnosti, kterou v tuto chvíli má," uvedl na Twitteru Zahradil.

Juncker v projevu před europarlamentem kromě jiného řekl, že Evropská unie by měla posílit svou obrannou politiku. Je podle něj třeba společné evropské velitelství a práce směrem ke společné vojenské síle, která by se doplňovala se Severoatlantickou aliancí. Větší evropská obranná síla ale podle něj neznamená méně transatlantické solidarity.

Kritiku schytal Juncker také od Konečné. „Nepřichází z novými myšlenkami, není schopen sebereflexe, nenavrhuje reformy a podobně. Prostě není tím, koho EU v současnosti potřebuje a myslím, že by si to měl uvědomit a rezignovat v zájmu jednoty unie, o které tak velmi často hovoří," uvedla ve vyjádření pro ČTK europoslankyně za KSČM.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli výtržnostem museli policisté v Paříži evakuovat nádraží

28.02.2020 19:22 Lyonské nádraží na jihovýchodě Paříže muselo být v podvečer evakuováno kvůli nepokojům, které v…

Chřestýš mířící z Česka do Chorvatska uštknul v Rakousku seniora

28.02.2020 18:14 V Rakousku uštknul chřestýš seniora, který plaza převážel z Česka do Chorvatska. Muž nyní leží ve…

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

28.02.2020 15:37 Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové…

Otazníky nad koronavirem: Není jasné, kde se nakazil Dán, který lyžoval v…

28.02.2020 15:26 Italská média informují o případu Dána, který minulý týden lyžoval v severní Itálii a u kterého se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama