Odteď říkejte Czechia, nařídila Britům vládní komise. Reakce jsou rozporuplné

Londýn – Už letos v dubnu se politická reprezentace ČR včetně prezidenta Miloše Zemana či šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka shodla na jednoslovném mezinárodním názvu pro Českou republiku – Czechia. Svět, především ten anglofonní, si ale na změnu zvyká jen pomalu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Je to patrné například ve Spojeném království, kde vladní Stálá komise pro zeměpisná jména až v pátek 23. září 2016 oficiálně vydala doporučení Britům, aby začali říkat „Czechia". Tato varianta je pokládána spíše za hovorovou a měla by se používat, pokud není nutné ve formálních situacích zvolit „The Czech Republic".

Jak připomíná list The Independent, „Czechia" je překlad slova „Česko". Podobně už tomu je v němčině (Tchechien) či francouzštině (Tchequie). V angličtině nelze pro označení českého státu použít „Czech", jelikož se gramaticky jedná o přídavné jméno.

Ne každý je z nového názvu nadšený. Panují obavy ze záměny s Čečenskem (což se s minulosti podařilo např. americké stanici CNN) nebo s čekou (angl. cheka), tedy první tajnou policií v SSSR. Výraz „Czechia" také sklidil kritiku od obyvatel Moravy a Slezska. S tím se však dá už jen těžko něco dělat, jelikož „Czechia" je zanesena do terminologie OSN.

Psali jsme:  

O novém slově Britové čile diskutují na internetu. Některým by se líbilo „Bohemia", ačkoli je tento termín poněkud historizující a nereprezentuje celou ČR. Nicméně například pro Nizozemí se také používá výraz Holandsko, ačkoli jde ve skutečnosti o název pouze jednoho z nizozemských regionů.

Další z uživatelů internetu používá „Czecho", jakožto první část z „Czechoslovakia", zatímco jiní přiznávají, že dodnes říkají „Czechoslovakia". Jinému by se dobře vyslovovalo „Cesko", ostatní ovšem namítají, že to připomíná obchodní řetězec. V závěru diskuze se objevil příspěvek: „Czechia není problém, tento výraz používám už dávno."

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Slovenská policie obvinila po explozi v Prešově tři lidi

08.12.2019 16:31 Slovenská policie obvinila tři osoby v souvislosti s páteční explozí plynu v obytném dome na…

Uprchlíci nebo klimatické změny: Co je pro Evropu větší pohroma?

08.12.2019 11:32 V Maďarsku a jinde v Evropě aktivisté požadují opatření proti změně klimatu, ale politici tvrdí, že…

Pracovníci české ambasády v Berlíně mají zdravotní problémy. Viní azbest

08.12.2019 11:01 Část zaměstnanců českého velvyslanectví v Berlíně si stěžuje na zdravotní problémy, které přisuzují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama