Slovo roku je "brexit", četnost užití vzrostla o 3400 procent. Následuje "trumpismus"

Londýn - Anglický výkladový slovník Collins English Dictionary vyhlásil slovem roku "brexit", druhou pozici pak obsadil termín "trumpismus". Boduje ale také jedno slovo dánského původu.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Vydavatelé Collinsova slovníku uvedli, že první výskyt slova brexit byl zaznamenán v roce 2013, letos ale četnost jeho použití vzrostla o více než 3400 procent. Důvodem bylo červnové referendum. "Takový nárůst výskytu slova je neslýchaný," konstatovali vydavatelé.

"Brexit je pravděpodobně nejvýznamnějším příspěvkem politické sféry do anglického jazyka za více než 40 let; od doby, kdy aféra Watergate obohatila komentátory a komiky příponou -gate, která dodává každému incidentu a skandálu na závažnosti," prohlásila Helen Newsteadová, která zodpovídá za jazykový obsah Collinsova slovníku.

Různé slovní hříčky na sebe nenechaly dlouho čekat. Rozchod herců Angeliny Jolieové a Brada Pitta tak byl označen za BrexPitt či Bradxit, ohlášený konec reprezentační kariéry argentinského fotbalisty Lionela Messiho (který si nakonec pětinásobný nejlepší fotbalista světa rozmyslel) zase dostal přízvisko Mexit.

Psali jsme:  

Mezi další uchazeče o slovo roku patřil podle slovníku výraz trumpismus, který označuje politiku prosazovanou Donaldem Trumpem. "Trump není prvním politikem, jehož jméno bylo do jazyka začleněno; dalšími příklady jsou třeba thatcherismus (politika britské expremiérky Margaret Thatcherové) nebo reaganomika (ekonomické změny provedené bývalým americkým prezidentem USA Ronaldem Reaganem po jeho zvolení v roce 1981)," prohlásila Newsteadová.

Velký nárůst popularity zaznamenalo v angličtině také dánské slovo "hygge", kterému asi nejblíže odpovídá český výraz "pohoda", ať už ji člověk zažívá na společném výletě s rodinou, nebo třeba když sedí večer zabalený do deky na terase a popíjí s přáteli víno.

Mezi deseti uchazeči o titul slovo roku se na seznamu vydavatelů Collinsova slovníku objevilo rovněž sousloví "generace sněhových vloček" (snowflake generation) pro mladé lidi stávajícího desetiletí, kteří jsou vnímáni jako méně odolní, než byly předchozí generace.

Z internetové oblasti je výraz sharenting (share a parenting), tedy sdílení pokroku dětí rodiči na sociálních sítích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama