Juncker tlačí na Trumpa: Měl by rychle vyjasnit názory na NATO a změny klimatu

Brusel - Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zavládla nejistota, jaké budou jeho kroky v zahraniční politice. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes republikána vyzval, aby své postoje vyjasnil.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

TTIP, ilustrační foto
doporučujeme

"Rádi bychom věděli, jak se věci budou mít s mezinárodním obchodem," řekl dnes Juncker na hospodářském fóru v Berlíně. "Rádi bychom také věděli, jaké má (Trump) záměry ve vztahu k (Severoatlantické) alianci. A musíme vědět, jakou politiku bude prosazovat v otázce změn klimatu," dodal. Jasno podle něj musí být v následujících několika měsících.

Obchodní dohodu TTIP, o které Brusel s Washingtonem v současnosti jednají, se podle Junckera nepodaří uzavřít ani v následujících dvou letech.

Juncker v reakci na Trumpovo zvolení už ve středu uvedl, že není možné z rozčílení měnit vztahy s USA. Svět totiž úzké spojenectví evropské osmadvacítky se Spojenými státy potřebuje. Zároveň ale upozornil, že je třeba se rozloučit s představou, že za evropskou bezpečnost jsou zodpovědní Američané.

Jednání s Washingtonem o TTIP chtěl Brusel původně dokončit již letos. V posledních měsících se ale rozhovory prakticky zastavily. Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by se za Trumpovy vlády nějak výrazně posunuly, neboť mezinárodní obchod zřejmě nebude patřit k prioritám jeho administrativy.

Trump se v kampani rovněž vyslovil pro zrušení pařížské dohody o klimatu a v případě svého zvolení plánoval zrušit i americké příspěvky na programy OSN ohledně globálního oteplování.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Devět obětí mělo…

20.02.2020 16:47 Aktualizováno Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na…

Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

20.02.2020 16:25 Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit…

Střelec z Hanau v pamfletu velebil Němce. Některé národy by vyhladil,…

20.02.2020 15:26 Střelec z německého Hanau sepsal 24stránkový pamflet, z něhož jsou patrné jeho rasistické i…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 14:45 Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama