Cestování po EU? Chystá se elektronická registrace osob, Česko plán podporuje

Brusel/Praha - Evropská unie se inspirovala ve Spojených státech. Podle deníku The Welt by se lidé, kteří k cestě do osmadvacítky nepotřebují vízum, měli v budoucnu elektronicky registrovat. Česko tento krok podporuje. Evropská komise věří, že nový systém označovaný jako ETIAS neovlivní negativně turistický ruch.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Při cestách do EU by se týkal osob starších 18 let, které by za příslušné povolení platili pět eur (135 korun).

Evropská unie si od chystaného opatření slibuje, že jí pomůže ověřit, zda daná osoba představuje bezpečnostní nebo zdravotní riziko ještě předtím, než do některé ze zemí unie přijede.

"Musíme vědět, kdo naši hranici překračuje," nechal se již dříve slyšet eurokomisař Dimitris Avromopulos, odpovědný za tuto problematiku.

Vyplnění elektronického formuláře má trvat zhruba deset minut. Zájemci o cestu do EU v něm budou muset vedle tradičních položek jako je jméno a bydliště uvést i údaje o svém zdravotním stavu, pobytech ve válečných zónách nebo o tom, jestli už byli trestáni. Povolení k cestě do zemí EU, za které má být možné platit i kreditní kartou, budou lidé dostávat na pět let.

Komise by měla ETIAS představit v pátek na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu, které se zúčastní ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Vytvoření toho systému Česká republika podporuje od samého počátku," řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že vzhledem k počtu lidí vstupujících na území EU je třeba mít informace v předstihu, aby se stihly prověřit. "Čím dříve bude ten systém zaveden, tím lépe. Je to myslím další důležité opatření, které přispěje k tomu, aby Evropa měla ve všech aspektech chráněné vnější hranice," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

25.01.2020 09:10 Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

25.01.2020 07:50 Aktualizováno Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama