Den toalet: Třetina světa nemá hygienické záchody, na infekce umírají miliony lidí

Vídeň - Problém s nevyhovujícími sociálními zařízeními se ve světě týká až 2,4 miliardy lidí. V předvečer Světového dne toalet na to dnes upozornil Martin Ledolter, ředitel Rakouské rozvojové agentury (ADA).

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Na choroby způsobené znečištěním vody ve světě každoročně umírá 3,4 milionu osob. Jen v Africe je onemocněními ze špatné kvality vody ohroženo 164 milionů obyvatel a v Asii 134 milionů.

Světový den toalet je vyhlášen na 19. listopadu. Iniciativa vychází z tři roky staré rezoluce Valného shromáždění OSN nazvané Sanitační zařízení pro všechny.

Cílem je zvýšit povědomí o nedostatku hygienických zařízení v rozvojových zemích a nebezpečích s tím spojených.

Vibrio cholerae je bakterie způsobující choleru, životu nebezpečné onemocnění, které se projevuje těžkými vodnatými až krvavými průjmy, upozorňuje szu.cz. Ročně se ve světě vyskytne okolo jedné miliardy případů cholery a více než tři miliony úmrtí, především v Asii, Africe a Jižní Americe. I v ČR se dodnes každoročně vyskytne několik ojedinělých případů importovaných z exotických zemí.

Salmonella enterica typhi je bakterie způsobující břišní tyfus – nemoc, která ještě před sto lety byla nejčastější příčinou vodních epidemií v průmyslově rozvinutých zemích. Charakteristickým obrazem nemoci je náhlý atak horečky, bolest břicha a hlavy, celková schvácenost, nevolnost a průjmy vedoucí k vážné a život ohrožující dehydrataci nebo perforaci střeva.

Loading...
Témata: WC | Voda | nemoci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová promluvila o řešení migrace. Budou sankce pro nesolidární země?

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Sankce proti těm zemím, které se odmítají podílet na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie,…

Brexit bez dohody bude opět odložen? EU má pro Brity nabídku

19.07.2019 20:48 Evropská unie se připravuje Borisi Johnsonovi, který je favoritem na úřad britského premiéra,…

Dva roky vězení. Ve Francii odsoudili českého řidiče, který měl v kamionu…

19.07.2019 20:45 Francouzská justice uložila dva roky vězení českému řidiči kamionu, který chtěl údajně do Británie…

Auto se vřítilo do davu v Británii. Z videa běhá mráz po zádech

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Sedmnáct lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při srážce dvou vozů na pravidelném setkání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama