Litevský parlament zvolil Skvernelise premiérem, slíbil proevropskou politiku

Vilnius - Na post novéhoa premiéra Litvy byl dnes zvolen bývalý ministr vnitra a policejní šéf Saulius Skvernelis (46). Jeho kandidaturu doporučila parlamentu prezidentka Dalia Grybauskaitéová, která nyní designovaného premiéra pověří sestavením nové vlády.

Přidejte svůj názor

Vilnius, Litva
doporučujeme

Skvernelis v říjnových volbách vedl vítěznou kandidátku donedávna opoziční Unie rolníků a zelených (LVŽS). V koalici se sociálními demokraty má LVŽS v litevském Sejmu většinu 73 ze 141 hlasů.

Psali jsme:  

Skvernelis se v parlamentním projevu zavázal, že bude pokračovat v důsledné proevropské politice Litvy. Slíbil, že jeho kabinet dostojí závazkům Severoatlantické aliance a po roce 2018 zvýší zbrojní výdaje nad požadovaná dvě procenta hrubého národního produktu.

LVŽS byla považována za "černého koně" říjnových parlamentních voleb. Strana v minulých volbách v roce 2012 příliš neuspěla, získala jediný mandát. Mnozí komentátoři ji označují za reprezentanta "třetí cesty".

Loading...
Témata: Litva
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU přišla s plánem na řešení uprchlické krize

23.09.2019 21:03 Aktualizováno Německo, Francie, Itálie a Malta ve společném prohlášení oznámily, že se domluvily na dočasném…

Evropský výbor poslal Česku vážné varování

23.09.2019 21:01 Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti…

Merkelová: Německo zdvojnásobí příspěvek na pomoc pro rozvojové státy

23.09.2019 20:18 Německo zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými…

Macron šije do Polska. Všechno blokuje, jděte demonstrovat tam, vzkázal…

23.09.2019 18:00 Aktualizováno Spíše než ve Francii by zastánci účinnějšího boje proti klimatických změnám měli demonstrovat v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama