Juncker apeluje na Evropu: Nepořádejte referenda o EU, mohlo by to skončit špatně

Brusel – Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker žádá vedoucí představitele zemí Evropské unie, aby se zdrželi referend o vystoupení z bloku. Obává se, že by se takové hlasování mohlo vymstít a že se voliči rozhodnou pro odchod.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Nigel Farage v Evropském parlamentu hovoří s Jean-Claude Junckerem.

Juncker podle serveru Express připustil, že ví, že Evropané cítí „nedostatek lásky" k Bruselu. Přesto se domnívá, že není třeba „pochybovat o nutnosti existence EU". Jeho prosba týkající se referend přichází ve chvíli, kdy jeden z prezidentských kandidátů v Rakousku, Norbert Hofer, hrozí uspořádáním lidového hlasování.

„Nemůžeme lidem z Evropy upírat ani úplně vzít právo vyjadřovat své názory," uznává Juncker. „Co se týče referenda o členství v EU, myslím, že není moudré uspořádat tento druh rozpravy. A to nejen proto, že bych měl obavy o konečný výsledek, ale proto, že to vyvolá další polemiku, která už je i tak přítomna v srdci EU," varuje Juncker.

„Kromě toho si nemyslím, že by se příští prezident Rakouska, ať to bude kdokoliv, pustil do tohoto husarského kousku. Naučil jsem se poznat rozdíl mezi sliby a konkrétní politikou," cituje server Express z vyjádření Junckera.

Podpora EU je na historickém minimu – v Rakousku, Itálii, Nizozemí a Francii se objevují hlasy, které by mohly vést k jejich vlastním exitům po vzoru brexitu – a to už v příštích 12 měsících, varuje server Express.

Šéf EU zároveň odmítl akceptovat možnost, že by šéfka Národní fronty Marine Le Pennová mohla vyhrát prezidentské volby ve Francii a odvést svou zemi mimo EU. „To je hypotéza, nemyslím si, že to projde. Je to otázka, na kterou bychom se neměli ani ptát," uvedl.

Témata: Jean-Claude Juncker | EU
Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama