Miliony životů jsou v ohrožení, varuje Hawking. Tentokrát ale nejde o hrozbu z vesmíru +VIDEO

Londýn – Uznávaný vědec a fyzik Stephen Hawking si vzal přestávku od řešení záhad vesmíru, aby se zabýval otázkou velmi pozemskou. Varuje před obezitou, kterou nazývá jedním z „nejvážnějších problémů veřejného zdraví 21. století."

371
doporučujeme

„V současné době lidstvo stojí před velkou výzvou a milióny životů jsou v nebezpečí. Jako kosmolog vidím svět jako celek a jsem tu, abych řešil jeden z nejvážnějších problémů veřejného zdraví 21. století," vysvětluje Hawking ve videu pro Gen-Pep, švédskou neziskovou organizaci zaměřenou na podporu zdraví dětí a mladých lidí.

Hawking varuje, že v současné době příliš mnoho lidí umírá na komplikace spojené s nadváhou a obezitou. „Jíme příliš mnoho a pohybujeme se příliš málo," uvedl. Řešení je podle něj naštěstí velmi jednoduché: „Více fyzické aktivity a změna stravy." Dodal, že tato myšlenka „není žádná velká věda."

Teoretický fyzik upoutaný na vozíček také přiznal, že je „mimo jeho chápání", že se sedavý způsob života stal tak velkým zdravotním problémem.

V příspěvku na Facebooku, který videa doprovází, organizace Gen-Pep napsala, že fyzická nečinnost je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Cituje také ze studie, která ukazuje, že 80 procent dospělých z celého světa nemá dostatečnou fyzickou aktivitu.

Ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou přitom čelí vyššímu riziku výskytu řady chronických onemocnění, včetně cukrovky, kardiovaskulárních chorob a rakoviny, varuje Světová zdravotnická organizace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, posledních pět milionů nakažených…

18.01.2021 10:41 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Berlín a Londýn vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného

18.01.2021 09:54 Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm,…

Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000 lidí…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama