Skupina 800 migrantů zaútočila na hraniční ploty v Ceutě. Stovky Afričanů pronikly na území EU + VIDEO

Ceuta – Skupina asi 800 afrických migrantů v pátek zaútočilo na ploty španělské enklávy na území Afriky. Podle úřadů jde o největší skupinu za posledních 10 let, která zaútočila na opevněné město obklopené Marokem. Informuje o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Skupina na dvou místech zdolala šest metrů vysoké hraniční ploty, které španělskou enklávu obklopují, uvedl mluví lokální vlády. Z asi osmi stovek migrantů podle serveru Dutche Welle do města proniklo 438. Policie se je pokusila násilím zastavit.

Záběry, které zveřejnil zpravodajský server El Faro de Ceuta ukazuje desítky přistěhovalců, včetně lidí bez bot a košil, jak po proniknutí do Ceuty radostně křičí „Španělsko!".

Červený kříž uvedl, že ošetřil nejméně 103 lidí, kteří byli při útoku lehce zraněni, dalších 25 bylo převezeno do nemocnice. Asi pětině těch, kteří se do Ceuty dostali, se v pátek v poledne stále dařilo před policií skrývat, oznámil španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Později dodal, že většina migrantů byla chycena, přesná čísla však nezveřejnil.

Ceuta spolu s Melille, další španělskou enklávou v severní Africe, představují jediné pozemní hranice Evropské unie s Afrikou. I proto to jsou to oblíbené vstupní body pro africké migranty, kteří hledají lepší život v Evropě. Ti se buď pokoušejí dostat přes hraniční plot nebo plavat podél pobřeží. Většina z nich je však zadržena při činu a jsou vraceni zpět do Maroka. Ti, jimž se podaří zdolat šestimetrový plot, jsou umístěni do ubytoven.

Organizace Amnesty International a další skupiny zabývající se lidskými právy kvalifikují Ceutu a Melillu jako mimoprávní území a kritizují tamní policii z týrání migrantů. V roce 2014 se v oblasti utopilo 15 osob, když se desítky migrantů snažily do Ceuty doplavat z nedaleké pláže. V té době lidskoprávní skupiny uvedly, že španělští policisté se jim snažili zabránit, aby se dostali se na břeh, a stříleli po nich gumové projektily používali slzný plyn.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství kvůli Gretě. Vyvolala chaos v Lisabonu i Madridu, zasahovala…

06.12.2019 16:28 Do Madridu dnes z Lisabonu vlakem dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Ve…

Sjezd SPD definitivně rozhodl. V čele strany jsou dva odpůrci Merkelové

06.12.2019 16:22 Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 15:59 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama