Debaty o právu u soudu EU jsou inspirující, říká český soudce Passer

Lucemburk/Brusel - Když má soudce Tribunálu Soudního dvora EU Jan Passer zhodnotit své první tři měsíce v této instituci, poznamená, že ačkoliv je obsah práce jistým způsobem podobný jeho předchozímu angažmá u českého Nejvyššího správního soudu (NSS), je stále co se učit. Pestré složení evropské soudní instituce je podle něj inspirující pro debaty i pro samotné rozhodování o právních problémech.

Ilustrační foto

Passer se stal členem Tribunálu, který je nižší z úrovní unijního soudu, letos v září. Po Ireně Pelikánové je druhým českým zástupcem v této instituci, jeho nástup souvisí s reformou soudu. Český soudce ale v září nepřišel do zcela neznámého prostředí, po přelomu tisíciletí už u soudu absolvoval stáž.

"Byť se Soudní dvůr za tu dobu výrazně změnil, rozrostl a stal se do značné míry jinou institucí, nebylo to úplně neznámé prostředí," řekl ČTK a Českému rozhlasu soudce Passer. S úsměvem podotkl, že stejně jako u NSS se i v novém působišti stal členem osmého senátu a tak jako na odchodu u českého soudu zanechal dvacítku rozdělaných případů, dostal v Lucembursku na stůl také dvacet kauz.

Tribunál projednává žaloby na zrušení aktů orgánů a institucí EU, tedy kauzy týkající se například oblasti hospodářské soutěže, státní pomoci, zemědělství a ochranných známek. Právě jemu v posledních letech výrazně narostl objem práce, a proto bylo rozhodnuto instituci personálně posílit. Passer připomněl, že Tribunál řeší také například otázky spojené s unijními sankcemi vůči lidem či firmám podporujícím diktátorské režimy a pracovněprávní spory zaměstnanců evropských institucí.

Psali jsme:  

Soudní dvůr EU a jeho Tribunál je podle Passera v dobrém slova smyslu "multikulturní institucí", kde společně případy rozhodují soudci pocházející ze zemí s rozmanitými právními tradicemi. "Různé profesní historie a právní kultury, z nichž pocházejí, se v argumentaci kolegů mohou odrážet, ale pokud jsou lidé otevření, jedná se o obohacující prvek," řekl český soudce. Někdy se podle něj také ukáže, že odlišné právní kultury mohou při řešení určitého problému dojít ke stejnému výsledku, byť třeba "trochu jinými cestami".

Zemí s výraznou vlastní právní tradicí je Británie, jejíž občané v červnu v referendu rozhodli o odchodu z Evropské unie. Soudní dvůr EU sídlící v Lucemburku se přitom pro zastánce brexitu stal jedním z příkladů údajného přílišného zasahování "Bruselu" do vnitřních britských záležitostí.

"Trochu se obávám, že soud se stal jakýmsi symbolem, ale to, co mu bylo v kontextu referenda přisuzováno, nemá mnoho společného s realitou," upozorňuje soudce Passer, který se jinak k věcem spojeným s britským referendem vyjadřuje velmi opatrně. "Brexit je skutečností, která s určitou mírou pravděpodobnosti nastane, ale kvůli neznalosti jeho přesných obrysů jakékoliv spekulace v tomto směru jsou zatím podle mne předčasné," vysvětlil. Na činnosti instituce se nic nezměnilo, britský člen tribunálu Ian Forrester ze Skotska, se dál plnohodnotně podílí na práci soudu.

Psali jsme:  

Teoreticky je přitom možné, že Soudní dvůr kritizovaný zastánci brexitu se bude problematikou související s britským odchodem z unie muset zabývat. Pokud totiž vzniknou pochybnosti kolem článku 50 Lisabonské smlouvy, který Londýn dosud neaktivoval a který na jednání o vystoupení z EU dává dvouletou lhůtu, bude se jeho výkladem za určitých okolností zabývat právě unijní soud.

"Věci týkající se brexitu jsou v tuto chvíli mimořádně nejasné, ale teoreticky takovou možnost, tedy, že by se Soudní dvůr zabýval výkladem článku 50, vyloučit nelze," připustil český soudce Tribunálu. Cesta k tomu by ale nebyla jednoduchá, na Soudní dvůr - tedy instituci stojící nad Tribunálem - se s žádostí o výklad unijního práva obrací soudy členských států, v tomto případě tedy nejspíš některý z britských soudů.

"Není možné, že by jednotlivec napadl referendum a žaloba šla přímou cestou k Soudnímu dvoru. Proces je podstatně složitější," upozornil Passer.

Evropská unie není podle něj pro členské země, včetně Česka, cosi vnějšího a nepřátelského, naopak je fórem, které především menším zemím umožňuje kvalitněji bránit jejich zájmy a prosazovat z jejich pohledu užitečná řešení. V rámci vnitropolitické debaty však podle Passera bývá někdy "politicky výhodné" zaštítit se údajnými "požadavky Bruselu" a veřejné mínění pak může začít vnímat unii zkresleně.

V souvislosti s Británií a Soudním dvorem EU podle něj nastalo něco podobného. "Nepochybně má soudní dvůr do určité míry vliv na vývoj práva v jednotlivých členských státech včetně Spojeného království. Ale dělat z něj jakéhosi čerta, který připravil Velkou Británii o její velikost a nezávislost, to je tvrzení na hony vzdálené realitě," uvedl.

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Ministr kultury Martin Baxa dnes rezignoval na funkci primátora Plzně,…

17.01.2022 10:50 Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu…

Podle příznaků se varianta koronaviru omikron od delty nepozná, tvrdí…

17.01.2022 16:56 Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Maďarsko podle ministra zahraničí dosáhne soběstačnosti v dodávkách…

17.01.2022 21:26 Maďarsko by díky rozšíření jaderné elektrárny Paks a investičním projektům v oblasti solární…

Ve Francii je v nemocnicích s covidem-19 nejvíce lidí od prosince 2020

17.01.2022 20:18 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 102.144 nových případů koronaviru. Počet pacientů s…

Europoslanci společně uctili památku zesnulého předsedy Sassoliho

17.01.2022 19:50 Poslanci Evropského parlamentu (EP) a vysocí státní činitelé dnes společně na plénu ve Štrasburku…

Slovensko odložilo zkrácení platnosti výjimky z restrikcí po prodělání…

17.01.2022 18:31 Slovensko od nadcházející středy nakonec nezkrátí platnost výjimky z epidemických restrikcí na…

Dva Italové dostali tresty vězení za útok Molotovovými koktejly na…

17.01.2022 18:23 Soud v italském městě Brescia dnes vynesl tresty nad dvěma odpírači očkování proti covidu-19, kteří…

Von der Leyenová je v karanténě, omluvila se z parlamentní schůze

17.01.2022 17:27 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes na poslední chvíli omluvila z plenární…

Polsko má eso v rukávu, hodnotí Business Insider jednání s Českem o dole…

17.01.2022 16:55 Polsko a Česko se v úterý chystají obnovit jednání o dole Turów a tentokrát má polská vláda eso v…

Nizozemsko eviduje rekordních více než 42.000 nakažených

17.01.2022 16:10 Nizozemsko zaznamenalo více než 42.000 nových případů koronavirové nákazy za 24 hodin, nejvíce od…

Soud odsoudil kandidáta na prezidenta ve Francii Zemmoura za nenávistné…

17.01.2022 14:38 Za výroky k nezletilým migrantům bez doprovodu dnes pařížský soud uložil francouzskému krajně…

Neočkovaní Řekové starší 60 let budou ode dneška platit pokutu

17.01.2022 13:40 Pokuta ve výši až 100 eur měsíčně (2442 korun) čeká všechny Řeky starší 60 let, kteří nemají…

Související:

Právě se děje

reklama